Na jejich pořízení hodlá Karlovarský kraj uvolnit kolem 875 000 korun. Dotaci na bezpečné branky ale musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.

Dotaci od Karlovarského kraje získá Karlovarský krajský fotbalový svaz (KKFS), který nové branky nakoupí pro kluby hromadně. Šance na jejich pořízení využije 34 z 86 oslovených oddílů z kraje. Ostatní kluby buď již bezpečné branky mají, nebo nedisponují mládežnickou členskou základnou. Fotbalový svaz poskytne každému sportovnímu klubu dvě branky, dohromady jich tedy pořídí sedm desítek.

Příspěvek od Karlovarského kraje pokryje nákup poloviny branek, na zbytku se bude podílet KKFS společně s jednotlivými kluby. Cena jedné branky je okolo 25 000 korun. Bezpečné branky tedy přijdou celkem na 1,75 milionu korun.

„Karlovarský kraj jako jeden z mála v České republice prozatím nerealizoval projekt výměny fotbalových branek za takzvané bezpečné. Jedná se o certifikované hliníkové svařované branky o rozměru 5 x 2 metry, které mají speciální kotvící bezpečnostní prvky," uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč.

Podle Bradáče jsou konstrukce bezpečných branek lehké a nelze je převrhnout. „Díky nim se zvýší bezpečnost hráčů na hřišti, a proto jsem velmi rád, že se do obměny zapojily i další fotbalové kluby," poznamenal Bradáč.

Mezi kluby, které se o branky přihlásily, patří nejen oddíly z velkých měst, jako jsou FC Františkovy Lázně, 1. FC Karlovy Vary či Baník Sokolov, ale také například FK Jindřichovice, Sokol Útvina nebo FK Skalná.

Výměna branek za takzvané bezpečné má své opodstatnění. Standardní branky nezajištěné proti převrácení způsobily v minulých letech řadu vážných, i smrtelných úrazů. V roce 2005 se zabil při pádu branky devatenáctiletý mladík v Opatově u Svitav, o rok později podobným způsobem zahynuli třináctiletý hoch z Plzně a čtrnáctiletý z Blanenska. V srpnu 2008 spadla fotbalová branka v obci Žilina na Kladensku na dvanáctiletého chlapce, který skončil v nemocnici s velmi vážnými poraněními hlavy. V prosinci 2009 na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku spadla branka na hlavu šestileté dívce, která utrpěným zraněním podlehla. V srpnu 2009 spadla fotbalová branka v Přibyslavicích na Třebíčsku. Při pádu usmrtila třináctiletého chlapce. V roce 2011 v Lubenci spadla přenosná branka na třináctiletého chlapce a ten po ráně do hlavy zemřel. V roce 2014 v Rašoškách na Náchodsku zemřel pod spadlou brankou čtrnáctiletý chlapec, který se na ní houpal.

Projekt Bezpečné branky vyhlásila kvůli opakujícím se tragédiím fotbalová asociace spolu s kraji v roce 2009. Jeho cílem je postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3500 hřištích po celém Česku.

Některé kraje daly do projektu Bezpečná branka sumy v řádu jednotek milionů korun.