„Místní organizace ČSSD v Karlových Varech mě navrhla na pozici lídra kandidátky pro krajské volby 2016. Kandidaturu jsem přijal, ale ještě ji musí podpořit a schválit další orgány ČSSD," uvedl. Jeho rozhodnutí přivítal Petr Navrátil, krajský předseda ČSSD a starosta Chebu. „Martin Havel se osvědčil jako hejtman, bude výborným lídrem do krajských voleb a podle mě i případným budoucím hejtmanem našeho kraje," dodal.

Ostatní politické strany a hnutí zatím tak otevřené nejsou a kandidáty do krajských voleb zatím nezveřejnily. Koncem října jej odtajní Karlovarská občanská alternativa (KOA), která jde opět do krajských voleb společně se Starosty (STAN). „Do 29. října, kdy plánujeme tiskovou konferenci, nebudeme nic komentovat," uvedl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. V přípravné fázi jsou zatím občanští demokraté. „Vše bychom chtěli mít hotovo na začátku příštího roku. Kandidáty nejprve musejí generovat okresy," vysvětlil krajský předseda ODS Jiří Vaněček.

Až kolem Vánoc bude mít jasno také TOP09. „Nyní probíhají jednání, zvažujeme možnosti, ale nebudeme nic předjímat," uvedl místopředseda TOP09 Petr Zahradníček.

Také ANO krajské volby nevynechá. „O lídrovi se rozhodne do konce roku, v měsíci září by mělo krajské předsednictvo předat návrhy jmen na lídry celostátnímu předsednictvu v Praze," uvedl před časem za hnutí ANO Vladimír Vořechovský.

KSČM krajské volby také nepodceňuje, ale lídra i kandidátku zveřejní až v únoru příštího roku. Už nyní se ale hovoří jako o možné jedničce o Evě Valjentové, bývalé náměstkyni hejtmana. „Ano, má největší zkušenosti, ale předpokládám, že své návrhy podá i Cheb a Sokolov," uvedl krajský předseda KSČM Josef Murčo.

Do krajských voleb chce zasáhnout také ALTERNATIVA. „Rozhodně máme na co navázat. Kolem ALTERNATIVY je zapojena řada dobrých osobností nejen v našem kraji. Takže také lídr pro krajské volby bude kvalitní osobností, koneckonců stejně jako všichni ostatní kandidáti," uvedl za ALTERNATIVU Jiří Kotek.

Podle exkluzivního průzkumu agentury SANEP pro deníky VLP, který byl proveden v polovině letošního července, by voliči upřednostnili hnutí ANO 2011, které by získalo 18,4 procent hlasů. Na druhé místo zařadili respondenti KSČM.

Tato strana by nyní získala 17,1 procent hlasů. První trojku uzavírá ČSSD. Tuto stranu by volilo 15,3 procent voličů. Oproti posledním krajským volbám, které se konaly v roce 2011, má zřejmě hnutí ANO šanci smazat úspěch KSČM, která tyto volby vyhrála těsně před ČSSD. ALTERNATIVA se podle červencového průzkumu agentury STEM umístila na čtvrtém místě před TOP09 i ODS.