Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Bečov: Tradiční práce 
se dřevem má své místo i dnes

Karlovarsko - „Kácení stromů v zimě je šetrnější. V této době strom spí," říká Petr Kužvart

17.12.2012
SDÍLEJ:

Kácení stromu na základy nového mostuFoto: čtk

 Uprostřed lesa u Sedlečka u Šemnické skály byl poražen první z řady stromů, které poslouží v rámci stavby parkánové lávky na hradě Bečov.

Hrad, který prochází rekonstrukcí podle původních stavebních postupů, se tímto vrátil k historické tradici, kdy se stromy kácely hlavně v zimě a pokud možno i za novoluní. Pak mají lepší vlastnosti.

„Kácení stromů v zimě je šetrnější. V této době strom spí, jeho pád je ztlumený sněhem a nehrozí tak velká devastace ani jeho okolí. Dřevo z takto pokáceného stromu je nejkvalitnější. Nevznikají výsušné trhliny, nezapařuje se a nezmodrá a neznehodnotí se. Navíc ze spíše mystických důvodů se těžilo na počátku lunárního cyklu," uvedl Petr Kužvart, jednatel Lesní společnosti Bečov.

Petr Kužvart vysvětlil, proč se strom k poražení našel právě tady: „Duby rostou jen v nadmořských výškách do 400 metrů, okolí Bečova je od 500 metrů a výš."

Po úvodních slovech představitelů lesní správy a hradu Bečov přišla na řadu jediná moderní vymoženost, která bude použita k opracování dřeva.
„Nejprve si vyčistíme blízké okolí stromu a vytyčíme si ústupovou cestu. Následně provedeme první zářezy a vložíme klíny," komentoval přípravy k pokácení 25metrového dubu jeden z dřevorubců. Poté doporučil jako minimální vzdálenost ke sledování celé události 50metrové pásmo.
Z toho skupina přihlížejících sledovala přesnou práci dřevorubců, kteří strom položili na centimetr přesně tam, kam chtěli.

„A to je vše od moderní techniky, teď přijdou na řadu sekyry. Strom rozdělíme na pětimetrové kusy, z důvodů lepší práce a i kvůli přepravě," uzavřel své vysvětlování dřevorubec.

V té chvíli se práce ujal Petr Kužvart, který se vydal počítat letokruhy na právě poraženém stromu. „Devadesát, ale musíme připočítat ještě dva roky, co začínal růst v zemi."

„V rámci stavby parkánové lávky bude pro návštěvníky hradu v sezoně 2013 připraven program zaměřený na tradiční postupy tesařského a truhlářského řemesla. Během stavby bude možné zhlédnout výrobu plátových spojů, používaných ke spojení dvou trámů, anebo výrobu profilovaného ozdobného zakončení trámu, tak zvaného zhlaví trámu. O víkendech proběhnou tři workshopy s ukázkami tesařské a truhlářské práce a používaného nářadí. Návštěvníci si tak zkusí, co tato práce obnáší," pronesl kastelán hradu Bečov Tomáš Wizovský.

Autor: Petr Toman

17.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení