„Za rok 2017 zde bylo 141 230 návštěvníků, což je historicky nejvyšší číslo,“ upřesnila Naděžda Koláříková, vedoucí průvodců na hradě Loket. V roce 2016 sem nasměrovalo své kroky 132 898 lidí, což je více jak osmitisícový nárůst. „Pracujeme pilně,“ s úsměvem poznamenala vedoucí průvodců. „Máme v létě otevřeno až do půl sedmé, a to dělá hodně. Navíc hrad je otevřený po celý rok,“ uvedla, proč podle ní návštěvnost stoupá.

Hrad kromě toho pořádá pravidelné kulturní akce, které každoročně přilákají tisíce lidí. Ať už to jsou letní slavnosti purkrabího Půty, podzimní vinobraní nebo zimní Krušnohorské vánoční trhy. „Je to asi všechno dohromady,“ doplňuje průvodkyni Václav Lojín, ředitel hradu. „Určitě vliv má i celková situace u nás a ve světě, kdy lidé víc tráví dovolenou v Čechách. A taky jsme naplnili hrad předměty z Loketské sbírky a je to vidět. To lidi v každém případě oceňují. Chvilku sedím na nádvoří a lidi vyjdou a říkají: Hele, tady na tom hradě toho je, to na jiných hradech není,“ uvedl ředitel. A sbírkové předměty budou v expozicích přibývat i letos. Loňskou velkou investicí bylo zastřešení přechodu mezi expozicemi a věží, kam se tak návštěvníci dostanou takzvaně suchou nohou.

Loketský hrad funguje celosezonně. I teď v zimě sem nacházejí cestu turisté, i když samozřejmě v menším množství. „Největší zájem je hlavně kolem Vánoc a Nového roku,“ potvrdila Koláříková. Zavítá sem rovněž hodně cizinců. Jak uvedla vedoucí průvodců, převládají Němci, v závěsu jsou Rusové, objevují se i Poláci, Holanďané a anglicky mluvící turisté. „A teď jsem nechala dělat i švédštinu,“ dodala. Na prohlídku hradu se totiž mohou návštěvníci vydat kdykoli během dne i bez průvodce, což na mnoha památkách obvyklé není. Ke vstupence dostanou zdarma texty v angličtině, němčině, ruštině a češtině a plánek hradu a mohou vyrazit. Průvodci jsou ale také k dispozici. „Máme šest stálých včetně mě a na léto přibíráme tři brigádníky. Zájem o brigádu je letos velký. Byli tu studenti na vánočních trzích a všichni chtějí provázet,“ s úsměvem doplnila Naděžda Koláříková.

Otevírací doba
Listopad – březen 9.00 – 16.00
Duben – květen 9.00 – 17.00
Červen – srpen 9.00 – 18.30
Září – říjen 9.00 – 17.00

Poslední vstup je 30 minut před zavírací dobou.