"Mezi objekty, které dlouhodobě hyzdí střed Chebu, a které mají jiného vlastníka než město, lze považovat bývalý objekt Hraničář na Májové ulici, dále pak bývalý hotel a restaurace Chebský dvůr na ulici Svobody nebo také nedávno vyhořelý domek v blízkosti fittnes centra Kalora v ulici Pražská," uvedla Simona Liptáková, mluvčí chebské radnice. Tyto objekty jsou podle ní dlouhodobě neobydlené, stahují se tam lidé bez domova a je na ně neutěšený pohled. A to vadí místním lidem i návštěvníků města.

Bývalý obchodní dům Hraničář v Májové ulici byl kdysi oblíbeným nákupním centrem, kde si lidé mohli koupit oblečení, hračky či domácí potřeby. Budova je ovšem roky nevyužívaná, a chebská radnice se snaží stav a budoucnost objektu řešit už od roku 2015. A s nulovým výsledkem. Majitel nechal objekt zhodnotit odborníky, kteří zjistili, že při jeho stavbě byl použitý stejný materiál, jako tomu bylo u mariánskolázeňského Baťova paláce, tedy nekvalitní cement, a doporučili demolici.

Odborníci v roce 2014 zjistili, že při stavbě byl použit druh cementu, tehdy sice standardně využívaný, ovšem betonová směs narušila nosný železný skelet natolik, že se vahou zbylé konstrukce začal bortit. Na závady prý přišli dělníci ve sklepě, když po opravě prasklin část zdiva spadla. Statik následně zjistil takové narušení, že nařídil budovu ihned opustit. Bývalý obchodní dům Hraničář v Chebu sice stále stojí, roky je už ale opuštěný. A dodnes se nic nezměnilo.

Přestože bývalému hotelu a restauraci Chebský dvůr na ulici Svobody demolice nehrozí, opuštěn je také. Majitel se ho snažil prodat a podle realitní kanceláře není od listopadu loňského roku už nabídka aktivní. Kdo jej bude vlastnit a jaké plány má, to ovšem zatím nikdo neví. Jedno je ale zjevné. Z léta opuštěného a chátrajícího areálu se zabedněnými okny situovaného téměř u hlavní chebské zóny se postupně stává ostudná ruina, kterou využívají a dále devastují bezdomovci.

Ti se ostatně zabydleli i v domě na Pražské ulici, který vyhořel 4. ledna letošního roku. Po uhašení plamenů zbylo z domu nevábné a na pohled odporné torzo, které se nyní chebská radnice snaží odstranit. Zda bude v jednání s vlastníkem úspěšná, to ukáže až čas.