Létají, a když to počasí nedovolí venku, přesouvají se i se svými modely do klidnějšího prostředí hal a tělocvičen. Jeden ze závodů uspořádala letecká sekce Model klubu i těsně před Vánoci v tělocvičně Věznice Kynšperk nad Ohří.

„Pro létání v halách se využívají modely, které by venku pravděpodobně nebyly schopné letět vzhledem ke svojí váze pár gramů. Mistrovské modely poháněné gumou váží například i pod jeden gram včetně gumičky která model pohání,“ vysvětlil vedoucí Model klubu Sokolov Zdeněk Kropáček. „Prakticky nejdostupnější a zároveň, dá se říci, nejrozšířenější kategorií halových modelů je kategorie F1N, což jsou halová házedla. Modely o váze cca kolem 10 gramů, některé jsou těžší a některé lehčí. Závodí se na devět startů (3*3 hody ), z devíti startů se vyberou tři nejdelší časy, ty se sečtou a vyhrává účastník s nejdelším časem,“ přiblížil pravidla halových závodů Kropáček.

Halových závodů v Kynšperku se zúčastnilo celkem 11 soutěžících a jeden žák. „Jako veliké plus hodnotím i to, že se závodů účastnila i taková jména, jako třeba Jiří Schiefedecker, mistr republiky v házedlech venkovních, či Jaroslav Tauer, reprezentant v modelech F1A,“ poznamenal Kropáček.

Na vítěze pak čekaly věcné ceny, medaile a klubové kalendáře. Po skončení soutěže byl uvolněn prostor pro všechny modely, co létají, takže zde bylo možno vidět modýlky poháněné gumou až třeba po akrobatické vrtulníky. „Dle slov všech zúčastněných se akce povedla, za což jsme rádi, a těšíme se na další, tentokráte jarní létání. Velké poděkování za přípravu patří Michalu Plechovi, Jakubovi Holému a Kryštofovi Chástkovi,“ zhodnotil vedoucí modelářů závěrem.