Nejlepší stavbu vybere tradičně porota složená z odborníků a také veřejnost svým hlasováním na internetu. Loni pro některou ze staveb hlasovalo kolem 15 000 lidí. Letos se na webu www. stavbykarlovarska.cz začalo hlasovat 12. května a do včerejška už pro některý z objektů „klikla" téměř tisícovka lidí. „Hlasovat je možné do 6. června, kdy v 16 hodin končí. Večer pak budou vyhlášeny výsledky," uvedla manažerka stavebního sdružení Anna Vlášková.

Letos už podruhé mohou lidé hlasováním rozhodnout rovněž o tom, která ze zachráněných památek v regionu se jim nejvíce líbí. Je mezi nimi mimo jiných zemědělská usedlost v Salajně, rozhledna na Klínovci nebo kostel svatého Urbana v Karlových Varech.

„Za existenci soutěže bylo do soutěže přihlášeno už 338 staveb. Letošní ročník je druhý nejsilněji obsazený. Soutěž je vlastně prezentací toho nejlepšího, co se podařilo v regionu vybudovat," poznamenala Vlášková.

Ještě veselejší by podle místopředsedy regionálního stavebního sdružení Rudolfa Borýska bylo, kdyby většinu ze staveb zařazených v soutěži postavily firmy z regionu. „Bohužel tomu tak není, spoustu zakázek tady získají takříkajíc přespolní. Většinou jde o velké a ekonomicky silné stavební společnosti, kterým ty menší nemohou v případě v tendru nabídnuté co nejnižší ceny konkurovat. A právě na co nejnižší ceny zakázky se nyní především hraje. Místní pak většinou fungují jen jako subdodavatelé. To je mnohdy nezáviděníhodné, protože ne vždy se k nim peníze od hlavního dodavatele včas dostanou," konstatoval Borýsek.