Jejich počínání, fotky, příspěvky, videa i dobrodružství můžete sledovat na facebookovém profilu lifetrip.cz nebo na youtube kanále, kde už nyní je něco z příprav k vidění. O motorkářském snu se rozpovídal Jakub Jonák.

Jak a komu se tento nápad zrodil v hlavě?

Oba jsme dlouho snili o cestě kolem světa na motorce nezávisle na sobě. Jsme kolegové z práce a známe se teprve dva roky. Naši „životní cestu" plánujeme od ledna tohoto roku. Nápad se zrodil v Honzově hlavě. Je již zkušený cestovatel a dlouho přemýšlel o tom, že bych chtěl „vypadnout" na delší dobu a neřešit pětadvacet dní dovolené. Přemýšlel nad tím, aby byla trasa zajímavá, aby bylo možné ji vůbec naplánovat a hlavně taky finančně reálná. Jak Honza rád dodává: „Parťák byl jasný". Já jsem na to přes telefon „kývnul" a mohlo se začít plánovat.

Proč zrovna americký kontinent?

Proč Amerika? Americký kontinent nabízí na jednom místě to, co nenajdeme jinde ve světě, a to pouště, vysoké hory, ledovce, spousty exotických zvířat, pralesy, historická i moderní města, zapomenuté kultury a několik divů světa. A taky by nás zajímalo, jestli jsou opravdu Kolumbijky hezčí než ty naše české holky.

Pokud se vše vydaří, chtěli byste cestovat i jinde po planetě?

Určitě chtěli. Je to jen otázka financí a volného času. Tohle nás bude jistě provázet do konce života. Momentálně uvažujeme, jak se dostat zpět z Kanady domů. Nebyli bychom to my, aby nás nenapadlo jet po vlastní ose přes asijský kontinent.

Kdy přesně se chystáte vyrazit, jak dlouho pojedete a kolik plánujete ujet kilometrů?

Odlétáme 2. ledna z Prahy. První část, kdy pojedeme na motorkách, bude dlouhá zhruba sedm měsíců, tedy asi 200 dní, a motorky by měly natočit přibližně 45 000 kilometrů. Nedá se vše ale stoprocentně naplánovat. Uvidíme, jaká překvapení na nás budou po cestě čekat.

Jak jste na tom s reakcemi rodin, přátel či zaměstnavatelů? Podporují vás ve vašem snu, nebo by vás radši měli doma?

Rodina samozřejmě radostí do stropu neskákala, mají strach tak jako my. Cesta je to dlouhá a může se přihodit cokoliv. Přátelé jsou pro, znají nás a vědí, že po tomhle toužíme, tak nás podporují. Zaměstnavatele už nemáme, to jsme vyřešili celkem radikálně a dali výpovědi.

Jak chcete tuto výpravu financovat?

Je to naše dovolená, tak si ji taky zaplatíme sami. Investujeme do ní skoro všechny naše úspory. Nemáme zatím žádné závazky, takže to nebyl problém.

Nechtěli jsme shánět sponzory, ale Honza se ptal hodně svých známých, kteří nám pomohli a ušetřili tak dost prostředků.

Máte v plánu i rezervní řešení v případě poruchy stroje, nemoci a podobně?

Na tohle myslíme často. Motorky dostaly před cestou kompletní servis a také jsme přidali několik nezbytných cestovatelských „vychytávek". Navíc si s sebou vezeme každý několik náhradních dílů. Pokud se porouchají stroje, tak se ještě nic neděje. Musíme si poradit. Spediční firmy fungují všude, díly se dají opravit, poslat, koupit. Tohle k cestování patří. Nemoci se nám musí vyhýbat, s těmi nepočítáme. Momentálně probíhá poslední fáze očkování proti žloutence, žluté zimnici, břišnímu tyfu a vzteklině. Podstoupili jsme také kurz první pomoci. Nechceme nechat nic náhodě.

Na cestě budete spát v hotelech, pod stanem, nebo využijete formu couchsurfingu či dobroty místních obyvatel, které budete žádat o „azyl" až na místě?

Vezeme s sebou celou řadu vybavení na kempování. Stany máme dva, spousty lidí si myslí, že budeme mít jeden, což by bylo opravdu divné. Kdo by chtěl spát sedm měsíců v jednom stanu s chlapem, že? Takže počítáme především s touto variantou, je to zadarmo, člověk ušetří spousty peněz a hlavně dokonale poznáte okolní prostředí. Ovšem když budeme mít možnost přespat u někoho místního, tak toho využijeme. Nejlépe tak poznáme zdejší obyvatele. Hotel, či službu airbnb využijeme ve velkých městech, kde si vypereme a pořádně se umyjeme.

Jedná se pouze čistě o jízdu, nebo vás zajímají i některé památky?

Cesta je cíl. Zajímá nás vše hezké, co uvidíme. Především pak příroda a lidé kolem. Památky samozřejmě taky, ale spíše stylem kouknout, vyfotit a jet.

Kdy se plánujete vrátit do České republiky?

To je otázka. Jak jsme již psali výše, motorkářská část je cca na sedm měsíců. Minimálně dalších šest máme v plánu zůstat ve Vancouveru v Kanadě, kde chceme studovat angličtinu a pracovat. Jak to nakonec dopadne, je zatím v otaznících a taky v našich peněženkách.

Odkud přesně vyrazíte? Jak se tam dopravíte a jak na místo dopravíte své stroje?

Naše pouť startuje v Santiagu de Chile. Motorky si pak vyzvedneme v nedalekém Valporaisu, kam připlují kontejnerovou lodí z Hamburgu. V tuto dobu jsou u Portugalska, stále doufáme, že je ještě uvidíme.Děkuji za rozhovor