Novotný ve svém prohlášení uvádí, že ho jeho straničtí kolegové z Karlovarska celé předcházející období podporovali a přáli si, aby setrval v obou funkcích, které nyní vykonává. Tedy ve funkci hejtmana i poslance. "I přesto, že se během mé přítomnosti na konferenci o této věci nejednalo, cítil jsem, že v jejich postoji zřejmě nastala změna. To se následně po mém odchodu z konference potvrdilo. Ztratil jsem podporu stranické většiny v kraji, bez které nelze nadále vykonávat funkci hejtmana," konstatoval Novotný.

Podotkl, že usnesením karlovarské okresní konference ČSSD byl vyzván, aby se rozhodl pro jednu ze svých funkcí, a to do 12. prosince. "Nemám problém to respektovat. Pokud jsem ztratil většinovou podporu ČSSD v kraji, tak preferuji práci poslance ve sněmovně a chci být neuvolněným (neplaceným) členem Rady Karlovarského kraje, abych mohl dokončit práci v regionu, kterou jsme si vytýčili na toto volební období. O mém dalším působení v radě Karlovarského kraje rozhodne krajské zastupitelstvo a bude to souviset i s dalšími změnami vrRadě Karlovarského kraje na základě koaliční smlouvy.

Krajský zastupitel za ČSSD Jakub Pánik v minulosti několikrát upozorňoval, že funkce hejtmana a poslance parlamentu je neslučitelná. A to kvůli obrovské náročnosti obou funkcí. "To už si nakonec uvědomily i nejvyšší orgány ČSSD a přijaly v tomto duchu usnesení. Hejtman Novotný byl jediný, který si obě funkce ponechal. Asi právě proto, že měl podporu v regionu. Teď už ale i většina místních sociálních demokratů pochopila, že obě funkce nejdou dohromady. Josef Novotný bude určitě velmi dobrý poslanec parlamentu a udělá v něm pro region spoustu práce," uvedl Pánik.

O tom, kdo by mohl hejtmana nahradit, nechce ani on ani jiní sociální demokraté spekulovat.