Ale ani to by nebylo nic mimořádného. Kdyby někteří karlovarští zastupitelé, a to včetně primátora Petra Kulhánka (KOA), nebyli členy jak krajského, tak karlovarského zastupitelstva. Ale ani nepřítomnost několika zastupitelů na krajském jednání by nebyla až tak fatální. Vždy totiž někdo chybí. Jenomže program mají obě zastupitelstva společný. Politici budou schvalovat rozpočet, tedy nejdůležitější dokument Karlovarského kraje i Karlových Varů, který určuje rozvoj regionu i lázní pro příští rok. Povinnost zastupitelů je tedy zřejmá. U schvalování rozpočtu by neměl chybět nikdo z nich. Natož primátor Karlových Varů. Přesto jeden z rozpočtů jej mine. A bude to ten krajský. Povinnosti primátora totiž zanedbat nemůže. Hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) stejný termín zasedání vysvětluje tím, že termín jinak stanovit nešel. „A to z důvodu nutné revize a přepracování návrhu krajského rozpočtu na rok 2017. Původně se ustavující zasedání krajského zastupitelstva mělo konat už 7. listopadu, kvůli žalobám na průběh voleb se ale posunulo až na 22. listopadu," vysvětlila. „Nová krajská rada se okamžitě začala intenzivně zabývat změnami v krajském rozpočtu, protože schodek 1, 1 miliardy korun, jak jej stanovilo bývalé vedení kraje, je nepřijatelný. Od rána do večera pracujeme během těchto 14 dnů na sestavení rozpočtu nového," vysvětlila hejtmanka Vildumetzová.

Hejtmanka dodala, že je třeba si uvědomit, že jde o pětimiliardový rozpočet, což je obrovská zodpovědnost. „Mezitím zasedal i finanční výbor, abychom mohli návrh schválit v radě kraje a stihli nejzazší možný termín zastupitelstva 20. prosince. V této souvislosti jsem mluvila s primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem a vysvětlila jsem mu, že jde o výjimečnou situaci, kdy vzniká úplně nový návrh rozpočtu, kdežto město na něm mohlo pracovat během celého roku. Zároveň jsem deklarovala, že nadále už budeme držet čtvrtky pro konání dalších jednání krajského zastupitelstva, aby se neopakovala situace, že se termíny krajského a zastupitelstva města budou krýt," doplnila hejtmanka Vildumetzová. A podotkla, že nyní už se tedy blíží schválení revidovaného návrhu, to bylo naplánováno na uplynulý pátek, poté podle zákona o krajích musí úřad oznámit konání zasedání krajského zastupitelstva deset dní předem. „Z toho je tedy patrné, že 20. prosinec je jediný možný termín, který můžeme využít. 14. prosince se navíc koná ještě další jednání finančního výboru, kde má koalice primátora Kulhánka své zástupce, budou mít připraveny veškeré podklady ke změnám rozpočtu a jsme připraveni reagovat na všechny dotazy," zdůraznila hejtmanka.

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek považuje souběh termínů obou zastupitelstev za řešení nejen nešťastné, ale také nekolegiální. „Já rozumím tomu, že rozpočet musí po určitou dobu viset na úřední desce, proto nemůže být termín krajského zastupitelstva dříve, ale zasedání se mohlo konat ve čtvrtek 22. prosince, tedy o dva dny déle. V tom případě by tak mohli být při schvalování krajského rozpočtu přítomni všichni krajští zastupitelé," uvedl. On sám nemá na výběr. „Já vedu karlovarské zastupitelstvo, kde městský rozpočet schvalujeme také. A nemohu to jen tak odpískat, to zkrátka nejde," zdůraznil primátor.