Například Starostové a nezávislí (STAN) s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09 nasazují 50 kandidátů. Mezi nimi je 29 zastupitelů, z toho 18 starostů. Lídrem kandidátky je karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA). „Starostové se dlouhodobě těší důvěře mezi lidmi. Jsem rád, že se podařilo kandidátní listinu v takové podobě sestavit. Před volbami i po volbách se budeme snažit naplňovat heslo, že kraj je vlastně velká obec, co nejvíce," uvedl Kulhánek.

Aktuálně krajský úřad eviduje už devět podaných kandidátek. Volby do krajského zastupitelstva se budou konat 7. a 8. října.

Kandidátky zatím podaly strany, hnutí a koalice Ne ilegální migraci Peníze raději pro naše lidi, Starostové a nezávislí (STAN) s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09, společně Svobodní a Soukromníci, Dělnická strana sociální spravedlnosti NE imigrantům, STOP nepřizpůsobivým a diktátu EU, Česká strana sociálně demokratická, Občanská demokratická strana, VOK Volba pro Karlovarský kraj, ANO 2011 a Komunistická strana Čech a Moravy.

Vítěz krajských voleb před čtyřmi lety, KSČM, letos do čela kandidátky nominoval Evu Valjentovou, která za dobu fungování krajské koalice KSČM a ČSSD byla první náměstkyní hejtmana a po rozpadu koalice kraj krátce statutárně řídila.

ČSSD povede do voleb současný hejtman Martin Havel. V čele kraje vystřídal Josefa Novotného, který na funkci hejtmana rezignoval po tlaku své strany, aby si vybral buď roli hejtmana, nebo poslance.

Poslancem zůstal a letos kandiduje do krajských voleb za nové sdružení Volba pro Karlovarský kraj.

Lídrem kandidátky ODS bude v krajských volbách dlouholetý starosta a nyní místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM), které v posledních volbách získalo stejný počet křesel jako ODS, povede do voleb starosta Chodova Patrik Pizinger.

Společně budou o hlasy voličů v krajských i senátních volbách usilovat STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Karlovarská občanská alternativa (KOA). Lídrem krajské kandidátky bude primátor Karlových Varů Petr Kulhánek.

Poprvé v krajských volbách bude letos kandidovat hnutí ANO.

Lídrem kandidátky bude náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová. Novým subjektem je pak Volba pro Karlovarský kraj, jehož kandidátku povede karlovarská zastupitelka Hana Zemanová.

Kandidovat chce i hnutí ALTERNATIVA, své kandidáty ale teprve představí.

V posledních volbách do krajského zastupitelstva v Karlovarském kraji vyhrála KSČM s 22,98 procenta hlasů před ČSSD s 22,73 procenta hlasů.

Třetí byla ODS s 9,79 procenta a na čtvrtém místě se umístilo HNHRM, které dostalo 9,09 procenta hlasů.

V zastupitelstvu jsou ještě zástupci koalice TOP 09 a Starostů pro Karlovarský kraj, kteří dostali 7,38 procenta hlasů, a ALTERNATIVY, která měla 6,7 procenta hlasů.