Senátora budou lidé volit příští rok na podzim, kdy končí volební období současnému senátorovi Janu Horníkovi (STAN). Ten ale chce do senátních voleb kandidovat znovu. Jenomže Starostové a nezávislí (STAN) se budou muset rozhodnout, koho do bitvy o senátora vyšlou. Za toto hnutí by rád kandidoval i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Na dotaz, zda kandidaturu zvažuje, odpověděl, že ano. „Tato úvaha je logicky po pěti letech v komunální politice na místě, myslím, že zúročení nabytých zkušeností z reálného života v samosprávě by bylo v horní komoře přínosné," uvedl. A doplnil, že pokud tomu tak bude, určitě by kandidoval za hnutí, ve kterých působí, tedy STAN/KOA. Rozhodnutí však padne až po interní diskusi uvnitř hnutí.

Také podle současného senátora Jana Horníka se o kandidátovi na senátora za STAN teprve rozhodne. „Já kandidovat chci, ale je to zatím v jednání a rozhodnuto není. Jde o vzájemnou domluvu mezi mnou a primátorem Kulhánkem," uvedl. Pokud by los padl na Jana Horníka, na tento post by kandidoval už potřetí. Senátorem byl už dvě volební období. Před Janem Horníkem byl senátorem za Karlovarsko zvolen Vladimír Kulhánek za ODS, otec současného primátora Petra Kulhánka. Pokud by tedy byl v senátním klání úspěšný on, pak by se tento post vrátil do rodiny.

Do senátních voleb se ale chystá i ČSSD. Ta už před časem zveřejnila, že kandidátem na senátora za tuto stranu je Pavel Čekan, současný starosta Ostrova. „Ano, kandidaturu jsem přijal, ale zatím není nic oficiálního," uvedl Pavel Čekan. Komunisté se senátními volbami počítají také. „Zatím nebyl nikdo nominován, ale počítáme s tím, že budeme vybírat ze dvou kandidátů, muže a ženy," uvedl Jaroslav Borka, poslanec Parlamentu a místopředseda Krajského výboru KSČM. Na dotaz, koho by on osobně viděl jako kandidáta na tento post uvedl, že Věru Bartůňkovou, současnou krajskou i karlovarskou zastupitelku. „Ta by měla mou důvěru," doplnil Jaroslav Borka. KSČM v uplynulých senátních volbách úspěšná nikdy nebyla, Borka ale předpokládá, že by jejich kandidát mohl v těch příštích postoupit alespoň do druhého kola.

ODS kandidáta postaví také, ale jméno zatím nezveřejnila. Podle krajského předsedy ODS Jiřího Vaněčka vsází tato strana na prověřené a kvalitní kandidáty.

TOP09 se senátními volbami zatím váhá. Podle krajského náměstka a krajského místopředsedy TOP09 Petra Zahradníčka nechce tato strana drolit pravici, proto by v senátních volbách zřejmě dala podporu kandidátovi za STAN. Hnutí ANO do senátních voleb zasáhne také. A zřejmě ve velkém stylu, protože na post senátora zřejmě vyšle legendárního žokeje Josefa Váňu. Na dotaz, zda byl osloven, Josef Váňa uvedl, že kdyby řekl ne, pak by lhal. „Radil jsem se s rodinou, zda by vše zvládli beze mě, a oni mi řekli, že ano. Oficiální to ještě není, ale kandidaturu bych přijal," doplnil Josef Váňa. Podle ALTERNATIVY patří účast ve více stupních voleb do portfolia dobrých politických stran. „Senátních voleb jsme se v minulosti vždy v různých formách účastnili, takže ALTERNATIVA v tom bude jistě pokračovat. Věřím, že také v těchto volbách zvýšíme kvalitativní laťku pro výběr karlovarského senátora," uvedl Jiří Kotek.