Lékaři, vůbec se není čeho bát! Naopak. Krajská zdravotnická záchranná služba potřebuje přijmout hned několik nových lékařů do svých řad. Láká je na moderní technologie, nadstandardně vysoký plat, měsíc dovolené, různé benefity a velmi zajímavou práci.

Nedostatek lékařů trápí zdravotnická zařízení včetně záchranných služeb po celé republice. Lékaři odcházejí do penze, do vlastních praxí, do nemocnic či do zahraničí, někteří slouží pouze na dohodu pár hodin v týdnu.

Karlovarská záchranka však dlouhodobě rozhazuje sítě a hledá další kolegy do hlavního pracovního poměru. Ovšem pod nohama jejímu vedení leží spousta klacků. Největším problémem je tak trochu stávající legislativa. „Absolvent vysoké školy musí první dva roky po škole projít odděleními, složit další zkoušku a pak smí ještě tři roky pracovat pouze pod dohledem zkušeného lékaře, na to ale na záchrance není čas. Člověk hned po škole je tedy prakticky nepoužitelný," posteskl si ředitel záchranky Roman Sýkora.

Dalším minusem našeho kraje je jeho poloha, i přesto, že krajští záchranáři nabízejí novým kolegům možnost ubytování i zprostředkování pracovního místa pro partnera, z jiných krajů republiky se sem doktoři skutečně nehrnou ani za těchto podmínek.

Neopominutelným nedostatkem regionu je chybějící vysoká škola, která by lékaře, již by byli ochotni v kraji zůstat a pracovat, produkovala. „Doktoři se však často bojí absence diagnostických metod. Přitom moderní sanitky jsou velmi kvalitně vybavené jednotky intenzivní péče na kolečkách. Děsí je i práce venku a jízda autem," pokračuje ředitel Roman Sýkora.

Dvanáctihodinová služba lékaře na záchrance se nese v duchu hesla „ležíš nebo běžíš".

Navíc lékař již dnes není součástí posádky sanitky, ale jede pouze k výjezdům, kde je jeho přítomnost vyžadována. Se sanitkou a záchranáři se setká až na místě. „Tímto dochází k velkému vylepšení a k časové úspoře, doktor je k dispozici a mobilní, sám je schopný se přesunout k jinému případu, nemusí se sanitou pendlovat," pokračuje Sýkora.

V Karlovarském kraji je třináct výjezdových stanic sanitek a pět míst, odkud vyráží lékař. „Dříve lékaři vyráželi spolu se sanitkami z jedenácti míst v kraji. Tím, že jsme tento systém restrukturalizovali, došlo k obrovské úspoře peněz. Proto má naše záchranka nyní možnost přijmout i pět šest nových doktorů a opravdu nadstandardně je zaplatit," doplňuje ředitel Sýkora. A mluvčí záchranky Petra Bakurová dodává: „Nové lékaře u záchranky by tedy kromě onoho příjemného platu, dlouhé dovolené, možnosti bydlení a dalších benefitů mohlo navnadit i velmi vstřícné plánování služeb. A to, že veškeré naše vybavení, přístroje a technologie patří mezi absolutní špičku a jsou těmi nejmodernějšími, je věc, na kterou jsme opravdu pyšní." Na záchrance může pracovat pouze lékař ze specializovaných oborů, například z neurologie, interny, chirurgie, anesteziologie či z vlastní atestace, kterou legislativa zavedla až v nedávné době, z urgentní medicíny.

Léčba na záchrance je minimalistická, přesná, lékař se musí rychle rozhodovat, perfektně spolupracovat se záchranáři. Stresový faktor zde je a není, každý případ je jiný, práce je velmi různorodá a akční a naopak velice klidná, pokud lékař čeká na stanici, jestli jej na výjezd zavolají.

Na základně mají lékaři skvělé zázemí a ideální podmínky k dalšímu vzdělávání, které záchranka čile podporuje.

Dalším lékařem, kterého by záchranka uvítala, je koroner, tedy lékař, který jezdí k zemřelým po celém kraji.