Karlovarský kraj, ČR – Již počtvrté se všichni čtenáři spojí, aby během oslav Mezinárodního dne nepřečtených knih napravili své resty a přečetli si knihu, která se jim doma válí třeba i celé roky. Tento ´svátek´ si získává stále větší oblibu i v našem kraji. Lidé se k němu mohou připojit po celý poslední srpnový den.
Den nepřečtených knih vznikl na Slovensku v roce 2011 a od roku 2012 se rozšířil do celého světa. Letošní ročník se snaží zamávat s nešvarem dnešní doby a tím je nedostatek času a prokrastinace.
Zájemci si mohou na stránkách www.denneprectenychknih.cz vypočítat, jak moc velcí čtenáři jsou a co stojí za jejich slábnoucí intenzitou čtení. Jednoduchý test pak všem poradí, co mohou dělat pro nápravu.
„Je to skvělý nápad, jak přimět lidi alespoň na jeden den pořádně provětrat stránky. Snažím se číst pravidelně, ale je pravdou, že nemívám moc času. V pondělí proto zkusím jet do práce autobusem a na zastávce i v něm si alespoň dočíst něco, na co mi v knihovničce sedá prach už dlouho," popsala svůj plánovaný den Kateřina Petráková z Chodova.
Se získáním času na dočtení knih pomůže také vynechání večerního drinku s přáteli nebo sledování televize. „Už podruhé plánuji, že v tento den všeho nechám a budu se věnovat knihám. Snažím se udržovat si přehled a číst co nejvíce, ale ne vždy je na to čas. Pondělní pivko proto rád vynechám," doplnil Martin Vachata z Karlových Varů.
K akci se může připojit každý, jen na facebookovém profilu Dne nepřečtených knih slibuje účast několik tisícovek lidí. „Když jsem zkoušel test umístěný na webech akce, vyšlo mi, že kdybych nelelkoval, mohu přečíst až 4 371 stránek za měsíc. To člověku hned otevře oči," doplnil Vachata.
Tento knižní svátek vznikl původně na popud internetového knihkupectví Martinus, kde se rozhodli změnit nelichotivou českou statistiku, že 28 procent knih, které mají lidé doma, je nepřečtených.