Dosud nepřehledná politická situace by tak mohla dostat alespoň částečné obrysy. Sociální demokraté už také potvrdili, že svým voličům doporučí, aby ve druhém kole senátních voleb vhodili hlas Janu Horníkovi (STAN). „Rozhodl o tom krajský výkonný výbor ČSSD," potvrdil informaci krajský předseda sociálních demokratů a starosta Chebu Petr Navrátil.

Vítěz voleb, hnutí ANO s třinácti mandáty, by velmi snadno utvořilo funkční koalici s ČSSD, která získala osm mandátů, a i s KSČM. Tato strana obdržela šest mandátů, takže by to této krajské vládě se sedmadvaceti mandáty zajistilo v pětačtyřicetičlenném krajské zastupitelstvu pohodlnou většinu. Jenomže to jsou jenom spekulace, hnutí ANO to, koho by do krajské vlády pozvalo a která strana by mu byla nejbližší, zatím ani nenaznačilo. Podle lídryně ANO Jany Vildumetzové ale jde o programovou shodu volebních programů. A také není příliš nakloněna, jak uvedla na jedné z tiskových konferencí, aby případní krajští radní a náměstci vykonávali tyto funkce jako neuvolnění politici. Současná krajská rada je nyní devítičlenná. Hejtman (ČSSD) má čtyři náměstky, z nichž tři jsou neuvolnění (při těchto politických postech tedy si ponechali původní zaměstnání), a tři radní, z nichž je jeden neuvolněný.

Tato krajská vláda vznikla před půldruhým rokem, kdy se rozpadla koalice ČSSD a KSČM. Opačné garde se tak vyloučit nedá, a ve hře je tak stále koalice i bez hnutí ANO, a také bez KSČM. Na té by se mohli domluvit sociální demokraté (osm mandátů), koalice STAN s podporou KOA, TOP09 a KDU-ČSL, která má pět mandátů, ODS by doplnila čtyři mandáty a tři mandáty by zajistilo Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a záleželo by i na Pirátech, kteří disponují třemi mandáty. Tato krajská koalice by byla třiadvacetičlenná čili velmi křehká. Vše je tedy otevřené a tento rébus vyřeší až politici.