Krajští zastupitelé se sejdou v 11 hodin v zastupitelském sále Krajského úřadu Karlovarského kraje. „Na programu jednání je mimo jiné volba hejtmana či hejtmanky Karlovarského kraje, volba náměstků, uvolněných a neuvolněných členů zastupitelstva a další témata," uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Krajští zastupitelé projednají také stanovení výše odměn neuvolněným členům zastupitelstva a pravidla rozpočtového provizoria Karlovarského kraje.

Karlovarský kraj by v příštích čtyřech letech měla vést koalice, kterou společně s pirátskou stranou, ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM) a Stranou práv občanů (SPO) sestavilo ve volbách vítězné hnutí ANO. Na hejtmanku je navržena Jana Vildumetzová (na snímku), která by byla historicky první ženou ve vedení kraje. Vildumetzová by v této funkci vystřídala hejtmana Martina Havla (ČSSD), protože sociální demokraté společně s koalicí STAN s podporou KOA, TOP 09 a KDU-ČSL a komunisty by skončili v opozici. ČSSD by se tak na vedení kraje nepodílela po šestnácti letech.

Nová krajská koalice by měla v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu třiadvaceti hlasů, protože místo čtyř mandátů disponuje ODS pouze třemi. Tomáš Linda, chebský místostarosta, koaliční dohodu podepsat odmítl.

Krajská rada je navržena jako devítičlenná. Čtyři členy bude mít hnutí ANO, dva ODS a po jednom Piráti, HNHRM a SPO. Místo dosavadních pěti náměstků by měli být čtyři.

A jak je navrženo obsazení resortů?

Kulturu by měla vést Daniela Seifertová z ANO, dopravu a silniční hospodářství Martin Hurajčík, také z hnutí ANO. Petr Kubis z téhož hnutí by měl mít na starosti životní prostředí a bezpečnost a Karlu Jakobcovi z ODS mají připadnout sociální věci. Jan Bureš z ODS by měl vést resort zdravotnictví, Josef Janů z pirátské strany zase regionální rozvoj. Dalibor Blažek (HNHRM) má spravovat krajský majetek a Jaroslav Bradáč z SPO školství. Cestovní ruch a lázeňství by měly připadnout Vojtěchu Frantovi (Piráti).