V sobotu byla na trase Plzeň–Cheb–Chomutov jako tažené vozidlo soupravy zvláštního vlaku přepravena z Plzně do Železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově prototypová elektrická lokomotiva pro střídavou trakční soustavu S699.001 tzv. Velká laminátka.

„Neprovozní lokomotiva byla již v minulém týdnu převezena z plzeňské Techmania Science Center do plzeňského depa Českých drah, kde prodělala prohlídku a přípravu na přetah,“ uvedl Jan Duda z Národního technického muzea v Praze.

Reportáž Československého filmového týdeníku se záznamem Velké laminátky

Zdroj: Youtube

Reportáž Československého filmového týdeníku se záznamem Velké laminátky

Zdroj: Youtube

Laminátka byla zařazena do soupravy zvláštního vlaku jako tažené vozidlo. V soupravě jely také doprovodné a brzdící vozy.

Od srpna 2021 jsou na linku Plzeň – Karlovy Vary nasazeny čtyři nové elektrické jednotky RegioPanter. Jedná se o společný projekt Karlovarského a Plzeňského kraje, dopravcem jsou České dráhy.
PODÍVEJTE SE: Do Varů jezdí z Plzně čtyři nové vlaky, jsou bezbariérové a tiché

„Lokomotiva S699.001, jejíž koupě do sbírek právě probíhá, je další z řady úspěšných akvizic Národního technického muzea, které v tomto roce obohatilo své sbírky o desítky kolejových vozidel – naprostých unikátů i vozidel typických pro československou železniční historii i současnost,“ poukázal Duda s tím, že vozidlo bude převezeno do Železničního depozitáře NTM v Chomutově, kde bude vystaveno v příštích letech pro návštěvníky během sezónního zpřístupnění depozitáře.

Po dokončení stálé expozice Muzea železnice a elektrotechniky NTM na Masarykově nádraží v Praze je předpokládáno vystavení této významné kulturní památky právě zde. Ani jedna z lokací nevylučuje příležitostné vystavení na dalších místech, domovskou Plzeň nevyjímaje.

Lokomotiva je zapsána na seznamu kulturních památek ČR.