Kolik lékařů v Karlovarském kraji vypovědělo přesčasy? Jak budete situaci řešit? Jak se prodlouží čekací doby na vyšetření? Jak se prodlouží čekání na operace? Jaké konkrétní dopady to bude mít na zajištění kvalitní zdravotní péče?" tyto dotazy položila hejtmanovi Petrovi Kulhánkovi (STAN) v otevřeném dopise za opoziční klub hnutí ANO krajská zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.
Jak už Deník informoval, přesčasy až dosud podle mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéty Singerové vypovědělo přibližně 20 lékařů. Hejtman Kulhánek v písemné odpovědi nyní konkretizoval, kterých oddělení se výpovědi týkají. "Nemocnice Karlovy Vary eviduje výpovědi u 19 lékařů (dětské oddělení + ARO), Nemocnice Cheb u čtyř lékařů (chirurgické oddělení) a Nemocnice Sokolov u jedné lékařky (oddělení gynekologicko-porodnické). V případě Nemocnice Karlovy Vary bude kvůli výpovědím lékařů uzavřeno lůžkové dětské oddělení od 22. prosince do konce letošního roku. Zásadní informací ale je, že dětská JIP, oddělení neonatologie i tak zvané neonatologické transporty, v rámci nichž jsou nedonošení novorozenci v případě zhoršení zdravotního stavu transportováni na vyšší pracoviště, budou zachovány. Těchto pracovišť se tedy žádné omezení nedotkne," uvedl hejtman.
Dodal, že už v říjnu kraj vedl jednání s řediteli všech nemocnic v regionu, které disponují dětským oddělením, jejich primáři i ředitelem Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje o zabezpečení péče o děti z Karlovarska v obdobní vánočních prázdnin. "Bylo dojednáno, že uvedenou péči zajistí nemocnice v Sokolově a Chebu. Je třeba zmínit, že Nemocnice Sokolov mívá během vánočních prázdnin standardně uzavřenu lůžkovou část a ostatní nemocnice v kraji tento režim běžně zvládají. Tím, že ale bude letos plně v provozu, neočekáváme žádné komplikace," vysvětlil hejtman. Zajištěny budu podle něj v době Vánoc i dětské pohotovosti.
Zástupci lékařů dětského oddělení Nemocnice Karlovy Vary navíc požadují, aby kraj finančně nepodporoval pouze ambulantní pediatry, ale i pediatry nemocniční, kteří tak budou motivováni k práci v nemocnici. "Vyšli jsme tedy tomuto požadavku vstříc a momentálně pro ně připravujeme nový dotační titul. Kromě samotných lékařů chceme finančně podporovat i jejich kolegy, kteří je připravují na atestaci nebo zajišťují chod oddělení v době, kdy je nový lékař na stáží mimo pracoviště. Dotační program bychom chtěli předložit ke schválení na prosincovém jednání krajského zastupitelstva," vysvětlil hejtman Kulhánek.
Hejtman ubezpečuje, že se situací ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními intenzivně zabývá a že podniká veškeré kroky k tomu, aby předešli případným komplikacím a provoz v nemocnicích nebyl nikterak zásadně omezen. "V případě, že by mělo dojít k jakémukoliv omezení zdravotních služeb, jednalo by se pouze o jednotky případů u plánované péče. Akutní péče bude plně zachována," uzavřel hejtman.
Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek odpoledne dohodl se zástupci lékařů na navýšení objemu peněz na platy lékařů. Viceprezident České lékařské komory a předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda poté vyzval lékaře, aby v nejbližších dnech zajistili plánovanou péči v nemocnicích.