Nejenže se sika zabydlel v okolních lesích, ještě škodí porostu. „Při vysoké hustotě populací působí sika škody na mladých lesních kulturách a zemědělských plodinách," vysvětlil Zdeněk Macháček, vedoucí lesní správy. Přesto je tu ještě jeden, mnohem větší problém, který dělá myslivcům vrásky na čele. „Tím, že se kříží s jelenem evropským, tak poškozuje jeho genetickou čistotu," uvedl Zdeněk Macháček.

Karlovarské lesy původně obýval pouze jelen lesní, známý spíš jako jelen evropský. Právě toho jelena údajně lovil Karel IV., když objevil Vřídlo. Dnes v našich lesích žije i jeho o něco menší příbuzný sika.

Ten byl do Čech dovezen v 18. století. Měl původně obývat pouze obory na Plzeňsku, ale během druhé světové války byly tyto obory poškozeny, a sika se dostal do volné přírody. Velmi rychle se přizpůsobil a začal se šířit i mimo Plzeňsko. Dostal se až do Slavkovského lesa, kde zdomácněl.

„Jediným predátorem je dnes pro jelena člověk. Jeho lov je povolen v období od 1. 8. do 15. 1., ale pouze samce a samice, mláďata se pak loví až do 30. 4. Počet ulovených kusů není omezen. Jsou ale lokality, kde musíte žádat obce o povolení lovit samce," doplnil Macháček.

Ideální by byl v tomto případě přirozený predátor, který by vyřešil problém s přemnoženými sikami. Ten tu ale v současnosti není. Problém představují hustě osídlené oblasti, kde by mohla přijít k úhoně i domácí zvířata. Ideální by byl vlk obecný, který se sem pomalu vrací. Abertamská smečka se zde stále pohybuje.