Festival Literární Františkovy Lázně se uskuteční ve dnech od 1. do 11. listopadu, což znamená, že přípravy v současné době vrcholí. Už dnes se mohou návštěvníci těšit například na jednu z největších českých hereček Hanu Maciuchovou, která festival slavnostně zahájí v pátek 2. listopadu v Divadle Boženy Němcové. Uvede, dle svého přání, pásmo poezie naší spisovatelky a básnířky Aleny Vávrové. Recitovala totiž už před mnoha lety její verše v pražské Viole. Nyní si vybrala básně z její sbírky Mé a Františkovy aneb Z jiného světa. Galavečer odstartuje v 19 hodin. Role moderátora se ujme tradičně Petr Jančařík.

„V dalším samostatném pořadu, v sobotu 3.11. Uznávám, že blouzním -představí Hana Maciuchová tři významné německy píšící autory, kteří jsou silně spjati s humorem,“ uvedla za organizátory Alenka Vávrová.

Motto letošního festivalu je Záchranná vesta humoru. „Navlékněte si ji vždycky, když se vám bude zdát, že se potápíte či ztrácíte hlavu, a budete si myslet, že se to už nedá přežít. Humor nadlehčuje, posiluje, někdy i dokonce člověka zachraňuje,“ prohlásila Vávrová.


Na Literárním sympóziu v duchu motta festivalu Záchranná vesta humoru vystoupí se svými příspěvky význační čeští a zahraniční hosté, například Roswitha Schieb, Jiří Slíva, Jaroslav Rudiš, Martin Reiner, Věra Koubová, Patrik Linhart, Rolf Stemmle, Dora Kaprálová a další. S Filipem Korytou ochutnají návštěvníci festivalu trochu ze slam poetry a zažijí několik křtů nových německo-českých publikací. Svůj román pojmenovaný Andělé usínají v New Yorku bude v rámci Literárek slavnostně uvádět kraslický spisovatel Milan Hloušek. „Prozradit mohu, že příběh je o andělech, snech, touhách, cestě za svobodou, také o lásce a lidských neřestech,“ zmínil Hloušek.

Potěšení všem jistě přinese výstava Kočky v chebském informačním centru, která nabídne obrazy koček s básničkami od brněnské malířky Romany Štrynclové. „Lidé se mohou také těšit na dražbu jednoho z obrazů s básničkou „Pepinka“ ve prospěch kraslického kočičího útulku Konec toulání,“ sdělila Alena Vávrová.

V továrně Abydos, v rámci projektu Industry Meets Art, se zájemci setkají s mimořádným dílem výtvarníka a literáta Ivana Baboráka z Přestavlk na Chrudimsku, který se představí výstavou obrazů „Škrábnuto do snu“. Ani tentokrát nebude chybět oblíbený Běh s knihou, který odstartuje v neděli 4. listopadu v 10 hodin od Sadové kavárny. Následovat bude beseda s Hanou Maciuchovou a dalšími vzácnými hosty.

Česko-německá autorská čtení lidé letos zažijí nejenom na mnoha místech ve Františkových Lázních, ale také v Chebu, Hofu, a dokonce i v Happeningovém vlaku na cestě z Chebu do Hofu a zpět. Zaručeným tipem bude v pondělí 5. listopadu Literární lázeň v Hofu, kde se představí německá autorka Sabine Ditrich, Alenka Vávrová a také prozaik a zakladatel Literárek Josef Kejha.

Slavnostní zakončení 21. ročníku LFL se odehraje v sobotu 10. listopadu v Ingo Casinu.