Ke Kosatcové louce se váže i několik zajímavostí. Zdejší Mnišský les dostal jméno podle nového majitele kláštera Teplá už ve 13. století, prý v lese strašilo. V novější době louku přeoral bagr a dobrovolníci kosatce přesazovali. Zdejším lesem nedaleko Chodové Plané a Sklářů vedla hranice panství nového majitele kláštera Teplá, a to už ve 13. století. Potok mezi Chodovou Planou a Kramolínem pojmenovali jako Grenzbach, tedy Hraniční. Lidé tehdy prý spatřovali v Mnišském lese strašidlo v podobě modlícího se mnicha.

close Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024 info Zdroj: Deník/Antonín Hříbal zoom_in Louka zmodrala tisíci květy kosatců sibiřských, květinou roku 2024

Koncem 80. let minulého století na Kosatcové louce kopal bagr odvodňovací příkopy. Našlo se několik nadšenců, kteří zachraňovali kosatce sibiřské tím, že je přesazovali. Ve zdejších mokřadních loukách rostou také prstnatce májové, vemeník dvoulistý, vrba plazivá i rozmarýnolistá, vachta trojlistá a řada dalších vlhkomilných rostlin.

Kosatcová louka je zajímavá botanická lokalita s mokřady, kde žije i hnědásek chrastavcový, celoevropsky chráněný denní motýl. Výskyt kosatce sibiřského byl také důvodem vyhlášení přírodní rezervace. Květiny na louce se samozřejmě nesmí trhat a nijak poškozovat. Přístupná je po cyklostezce vedoucí mezi Chodovou Planou a Mariánskými Lázněmi.

Česká botanická společnost mapuje výskyt kosatců evropských, zapojit se můžete i vy ZDE>>>