VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lovu zdar! Přemnožený je japonec i kanci

Karlovarský kraj - Největší problém myslivosti v Karlovarském kraji představuje přemnožení spárkaté a černé zvěře. „Jedná se především o japonské plemeno jelena sika, ale i o muflony, daňky, srnce a kance.

16.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Tento problém je nejvíce znát na jihovýchodu Karlovarska," uvedl myslivec Václav Konopík. Kromě toho, že je zvěře více, než můžou lesy unést, a ničí dřeviny ve svém okolí, je tu další závažný problém. Mezidruhové křížení mezi jeleny.

„Sika narušuje genofond jelena evropského. Jejich křížením vznikají mutanti. Z tohoto spojení nevznikne nový druh jelena. Jejich mláďata jsou paskvil. Pro představu je to podobné, jako když se zkříží jezevčík s vlčákem," uvedl Konopík.

Jelen sika ale není původní součástí naší přírody. V 18. století byl dovezen do obor na Plzeňsku, o které se během druhé světové války nikdo nestaral. Zchátraly a sika se kvůli tomu dostal do volné přírody, odkud se šířil dál.

„Dříve bylo ohnisko výskytu jelenů sika jen na Manětínsku, ale postupem času se rozptýlili do Krušných hor, na Šumavu, a dokonce už zasahují i do středních Čech," upřesnil Konopík.

Pro honitby jsou jasně stanoveny normy stavu zvěře, která může škodit v únosné míře. V současnosti je tato norma překročena dvoj- až trojnásobně. V případě siky je norma 50 kusů na honitbu, ale dnes jich je 100 až 150 kusů, tento počet už je na úkor hospodaření na pozemcích.

S přemnožením je spojen i střet zájmů myslivců a majitelů pozemků.

„Myslivec chce co nejvíce zvěře k lovu. Nerespektuje ale zájmy a potřeby majitelů pozemků. Toto by mělo jít ruku v ruce. Měla by zavládnout shoda a vzájemná spolupráce. Chystaná novela zákona o myslivosti tento problém ale opět neřeší," doplnil Konopík.

Kromě přemnožených jelenů musí myslivci a lesníci řešit již tradičně přemnožená divoká prasata.

„Přemnožení divokých prasat se prakticky nedá řešit. Jediným účinným řešením je lov. Ale ani to není tak jednoduché. Ve chvíli, kdy máte divočáka na zahradě nebo v parku, tak se nesmí lovit. Jen pokud máte speciální povolení od státní správy," uvedl Evžen Krejčí, ředitel Lázeňských lesů.

Přestože divoká prasata převážně škodí zahrádkářům nebo parkům, svým rozrýváním půdy mimo jiné napomáhají k přirozené obnově rozšiřování.

Když nastane doba opadávání bukvic a žaludů, tak díky kancům spadnou do hlíny, kde se spíše uchytí než při dopadu na listí, kde uschnou.

„Přesto se kanci musí lovit," doplnil Krejčí.

Autor: Barbora Šmudlová

16.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení