„Je to sameček a jde o čistý poddruh šimpanze čego. V evropských zoo je jen asi třiatřicet reprodukčně schopných zvířat a proto je vzácný. Zatím je závislý na kojení od své matky, až zhruba po dvou letech jej budeme přikrmovat převážně zeleninou, protože je pro něj nutričně lepší než naše ovoce,“ vysvětluje Tomáš Krbeček, chovatel primátů, který se o ně v plzeňské zoo stará už šest let.

Pro matku malého šimpanze, dospělou samici Máriu, jde o první odchov v životě po několika neúspěšných pokusech. Pro otce Siriho jde o první mládě po dlouhých letech a prvního potomka v Plzni. Oba rodiče jsou ročník 1987.

Zdroj: Cichocki Roman

„Šimpanze chováme v Plzni od roku 1964. V roce 2000 jim byl postaven venkovní přírodní výběh a sestavena větší tlupa. Ta nyní čítá jednoho samce, čtyři dospělé samice, mladou samici Cailu a nyní i malého Dumaye,“ říká mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Celou tlupu včetně nyní tříměsíčního samečka Dumaye mohou návštěvníci vidět buď ve vnitřní expozici nebo s přibývajícími teplými dny častěji i venku. „Musejí být ale trpěliví, protože matka si jej pořád úzkostlivě schovává pro sebe,“ usmívá se Tomáš Krbeček.

Ilustrační foto
Velikonoce: Na Velký pátek nakoupíte, v pondělí bude až na výjimky zavřeno