Rozzářit města stovkami světýlek a navodit tu pravou sváteční atmosféru stojí každoročně města spoustu času, peněz a energie. Výsledek však většinou splní účel a lidé mohou v ulicích obdivovat vánoční výzdobu a svátečně se naladit.

V krajském městě se s instalací výzdoby začalo již v minulém týdnu a ozdobit pěší třídu TGM, přilehlé uličky, hlavní ulice dalších čtvrtí a letos prvně i třeba Rosnice bude smluvní elektrofirmě trvat do první adventní soboty. „Náklady na vánoční osvětlení v Karlových Varech se letos šplhají ke třem stům tisíců. V té částce je zahrnuta údržba výzdoby, její instalace, energie, která ozdoby bude měsíc rozsvěcet, a následné sundání po Vánocích," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Karlovy Vary také letos zainvestovaly 200 tisíc korun do nákupu nových světelných bran, které budou vítat návštěvníky vánočních trhů před hotelem Thermal. „Jinak byla výzdoba pořizována postupně v uplynulých letech, není to tak, že by se každý rok nakupovala nová. Proto najdeme různě po městě několik druhů výzdoby," doplnil Kopál.

V Chebu se letos žádná nová výzdoba nekupovala. „Pouze náhradní díly," uvedla mluvčí chebského městského úřadu Simona Liptáková s tím, že je město na vánoční vyzdobení vybaveno.

„V Aši se za několik tisíc korun vyměnily starší ozdoby na ašské Hlavní ulici v délce přibližně 300 metrů. Jinak se během roku provádí kontrola veškeré vánoční výzdoby ve městě i v přilehlých obcích. Z praktických důvodů ji totiž na zbytek roku nesundaváme, ale necháváme ji na sloupech veřejného osvětlení po celý rok. Každý rok před začátkem adventu tak vyjedou pracovníci Ašských služeb překontrolovat všechny ozdoby, aby se během adventu mohly rozsvítit," uvedl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

V Sokolově investovaly Sokolovské technické služby (Sotes) do vánoční výzdoby za poslední tři roky 1,3 milionu korun. Výraznou změnu uvidí letos obyvatelé na náměstí Budovatelů. „Vánoční strom jsme přesunuli doprostřed náměstí a ozdobili ho novým ledkovým osvětlením. To samé osvětlení přibude i na sídlištích v horní části města," řekl ředitel Sotes Jaromír Dvořák. Další vánoční strom je tradičně na Starém náměstí.