Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městům a obcím nejsou hřbitovy lhostejné

Karlovarský kraj - S nadcházejícím svátkem Památky zesnulých, který letos připadl na pondělí 2. listopadu, se hřbitovy v Karlovarském kraji chystají na lidi, kteří přijdou vzpomenout na své blízké. Na to se připravují i správci, kteří tato místa posledního odpočinku uklízí. Města a obce pak do úprav hřbitovů průběžně investují po celý rok.

31.10.2015
SDÍLEJ:

DŮKLADNĚ SE UKLÍZELO včera také na židovském hřbitově v Karlových Varech. Tak jako se tu nakonec uklízí po celý rok. Na rozdíl od většiny hřbitovů ale zůstane tento po příští dny prázdný a tichý, bez svíček. Židé si svátek Památka zesnulých nepřipomínají.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Letošní úklid karlovarských hřbitovů vypadá na nekonečný boj. „Pomáháme na všech hřbitovech ve městě. Vždy tam najedeme s kavalérií traktůrků a odklízíme listí. Loni to bylo ale lepší, jelikož ho spadlo víc naráz. Teď padá postupně, takže není lehké ho stejně odklidit," vysvětlil ředitel Správy lázeňských parků v Karlových Varech Miroslav Kučera.

Na Dušičky se mohou těšit i obyvatelé Ostrova. Tady byla před několika dny dokončena oprava kamenné zídky kolem hřbitova.

„Kvůli negativnímu vlivu vysoké hladiny podzemní vody se část zídky rozpadla. V pondělí 19. října byla ale přibližně třísetpadesátitisícová investice dokončena," doplnil ostrovský starosta Pavel Čekan.

To na Sokolovsku se letos mohou pochlubit významným posunem k lepšímu hned dva hřbitovy.

Prvním je sokolovský hřbitov, který se zaměřil na obnovu židovské části. Konala se zde významná pietní akce odhalení památníku obětí pochodu smrti.

„Největší letošní investicí bylo zřejmě obnovení hrobů na židovském hřbitově, co se týká městského hřbitova, tak proběhla jen pravidelná údržba. Odhalení památníku bylo velmi významnou událostí pro celé město, o dalších investicích zatím neuvažujeme," informoval starosta města Jan Picka s tím, že doplňující služby, jako například prodej květin, věnců a svící, zatím nenabízí.

Chodovský hřbitov o víkendu zase může překvapit ty, kteří ho navštíví, aby uctili památku zesnulých. Chodovský historik totiž v odpoledních hodinách odhalí tajemství některých zaniklých i zajímavých hrobů. „Sobotní odpoledne bude patřit historické procházce hřbitovem, určitě je o čem vyprávět. Co se týká investic a vylepšování hřbitova, řekl bych, že v letošním roce proběhly standardní úpravy," doplnil Bělohlávek.

Naproti tomu třeba takové město Aš investovalo do hřbitova v posledních letech miliony korun.

„První větší investice se zde uskutečnila v roce 2011, kdy se kompletně vyměnila střecha na smuteční síni, v následujících letech byl na řadě nový interiér smuteční síně, později fasáda a loni prostor před vstupem do smuteční síně," uvedl mluvčí ašského úřadu Milan Vrbata.

„K tomu je potřeba připočíst nové oplocení hřbitova v roce 2010, nové kolumbárium."

V Mariánských Lázních mohou ti, kteří přijdou zapálit svíčku svým blízkým, využít nových veřejných toalet. „Dokončili jsme také rekonstrukci hrobu Václava Skalníka," uvedl jednatel Technického a dopravního servisu Daniel Javůrek s tím, že se v současné době pracovníci pustili do oprav dalších hrobů významných osobností Mariánských Lázní.

Na svátek zesnulých je na mariánskolázeňském hřbitově všechno připraveno. „Všechny práce, jako sekání trávy či úklid, jsme včas stihli před Dušičkami," dodal jednatel s tím, že o víkendu bude na mariánskolázeňském hřbitově zvýšený dohled, který se bude starat především o vynášení košů a dodržování pořádku.

Autor: Redakce

31.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Karlovy Vary - Jazzfest 2017 je v plném proudu a jeho účastníci přivádějí své posluchače na ta nejkrásnější místa po celých Karlových Varech. Ani středeční koncert nebude výjimkou.

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Karlovarsko – Osmé kolo okresní fotbalové III. třídy přineslo vesměs vítěznou radost hostujících týmů, tedy až na dvě utkání. V prvním uspěly na domácím hřišti Potůčky, které v derby horalů porazily nedaleké Abertamy.

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení