Již za týden se veřejnost dozví jména dobrovolníků, kteří se stanou držiteli Křesadel za rok 2012. V Sokolově, konkrétně v klášterním kostele sv. Antonína Paduánského, se totiž v pátek 19. dubna uskuteční předávání cen pro obyčejné lidi, kteří ale dělají neobyčejné věci. Právě zde zazní jména pěti dobrovolníků a ti si převezmou Křesadla – symboly vykřesané jiskřičky lidství.

Cílem udílení tohoto prestižního ocenění je poděkovat dobrovolníkům, zviditelnit dobrovolnictví a neziskový sektor, vzbudit v lidech zájem o nezištnou činnost i respekt k těm, kteří toto vykonávají. „Tentokrát jsme dostali celkem 23 nominací, z nichž vzešlo 18 nominovaných osob. To znamená, že někteří lidé byli vícekrát. Jaká to jsou jména, samozřejmě nemůžeme zveřejnit. Mohu však sdělit, že jsou mezi nimi také dobrovolníci ze Sokolovska," prozradila včera ředitelka Mateřského centra Karlovy Vary Žaneta Salátová.

Také loni bylo oceněno pět dobrovolníků. Patřila mezi ně Věra Krumlíková, a to díky své obětavé pomoci seniorům v zařízení Vila Maria v Dolním Rychnově. Křesadlo si dále převzali Zuzana Nosková z Dobrovolnického centra Střípky v Sokolově, Ralf Ducamp, který nezištně spolupracuje s občanským sdružením Český západ, a Klára Štěpánková z Dobrovolnického centra při Farní charitě. Pozornost poroty si vysloužila za intenzivní práci pro seniory. Pátým v pořadí byl Martin Düringer z Pionýrské skupiny Březová. Tu vede řadu let a o prázdninách organizuje tábor v Bystřině.

Křesadlo jako předmět je autorský originál Jaroslava Zívala, kováře z hradu Křivoklát, který podle starých vzorů vyrobil opravdové a funkční křesadlo. Křesadlem se křeše o pazourek, který používali staří Slované a před nimi Keltové.