Při jejich zrodu mnoho lidé nevěřícně kroutilo hlavou a nedokázalo si představit, že by je město dotáhlo do konce. Ale stalo se. Podle starosty musí podobné vize a sny vznikat takzvaně odspodu. O tom, že se podařily, svědčí nejen řada ocenění na republikové úrovni, ale také fakt, že slouží hlavně lidem. Ti zdejší lokalitu vyhledávají k bydlení a obec se jim snaží vyjít vstříc.

Miroslav Bouda působí v komunální politice téměř třicet let. od roku 1998 je pak starostou. Svůj čas a energii věnuje nejen rozvoji města, ale i malých přidružených obcí. Ve své práci klade důraz na potřeby obyvatel a na rozvoj komunitního a spolkového života. Zasloužil se také o obnovu tradic. Za jeho působení obec zrealizovala mnoho investičních akcí, z nichž některé vyčnívají nad ostatní. Příkladem je multifunkční centrum, které využívají lidé z celého okolí.

Jak kulturně sportovní stánek vznikal?

Bylo to těžké. Kdo komunikuje s lidmi kolem regionálních operačních programů, ví, o čem mluvím.

Nemovitost se po rekonstrukci spojila s moderním sportovním stánkem a vytvořil tak jeden celek. V budově je velký a malý kinosál, divadelní scéna, konferenční sál, knihovna a projekt nezapomnělo se ani na zázemí s občerstvením. Pro Březovou je podobné centrum výhra a úspěch, ale také obrovská zodpovědnost. Máme velkou výhodu oproti ostatním obcím. U nás kulturní a sportovní činnost vždy žila a žije.

I nový březovský hřbitov je unikát, souhlasíte?

Vznikl teprve před pár lety jako zcela nový, což je v našem regionu naprosto ojedinělé. Modlitbu pro vysvěcení nového hřbitova si musel oprášit i farář, protože se nedělá každý den. Výstavba areálu trvala několik let. Došlo zde k vybudování komunikací, odvodnění ploch, vyrovnání terénními schodišti ze žulových stupňů, osvětlení areálu, členění vlastní plochy hřbitova do sektorů a dalšímu. A dominantou je hřbitovní kaple v irském stylu. Březová ji nechce mít jen jako smuteční prostor. Sloužit nebude pouze smutečním obřadům, ale také k různým společenským akcím. Výstavy či připomínka historie Březové, která je poměrně mladá, dále komorní koncerty nebo setkání při Dušičkách.

Krejcarová lávka přes řeku Ohři má svou dominantu
Krejcarová lávka přes řeku Ohři má svou dominantu

Snem byla i kaple v irském stylu, která je realitou a líbí se i jinde

Dřív to byl jen takový sen, jehož pouhá studie mi ležela v šuplíku. Poté však přišel na řadu projekt nové hřbitovní kaple a nakonec se objevili i první dělníci. Dnes multifunkční kaple v irském kamenném stylu stojí a ví o ni celá Česká republika. Projekt se totiž stal absolutním vítězem soutěže Komunální projekt nejen ve své kategorii, ale i celkově. Březovský nápad uspěl mezi pěti sty konkurenty.

Březová láká lidi k bydlení, proč?

Po druhé světové válce bylo v Březové na Sokolovsku sotva dvacet čísel popisných. Dnes město zaznamenává rozmach a poptávka po stavebních parcelách roste strmě vzhůru. Město proto vynakládá milionové prostředky na přípravu stavebních parcel, které poté nabízí a zájem je obrovský. Parcely na výsluní zmizely hned a dnes tu stojí rodinné domky. Chystáme druhou etapu zasíťování parcel. Je tu nízká kriminalita a dostupnost všech služeb, včetně zdravotnictví, pošty či Městské hromadné dopravy, která město spojuje se sousedním Sokolovem. Navíc se téměř všichni známe. Jste v přírodě a přitom ve městě. Ceny za přípravu parcel nejsou malé, ale přesto zaznamenáváme nebývalý zájem zde bydlet. Snažíme se dodržovat i staročeské tradice jenž jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Beru to vše jako jakési vysvědčení pro mě a kolegy na úřadě, že zde děláme svou práci dobře. Mám i štěstí na dobré spolupracovníky, bez nichž by to nešlo.

Pomáhají vám jistě jak dotace tak nadstandardní příjmy z nedaleké skládky?

Ano. peníze ale musíte umět smysluplně využít. Naše projekty souvisí nejen s místními lidmi, ale s životem lidé z celého regionu. K výše zmíněným projektům nesmíme zapomínat na přidružené obce, kde to po letech začíná zase žít. Zapomenout nesmíme ani zdejší sportovce. Naši fotbalisté hrají divizi, což je v tak malém městě ojedinělé. Na své si přijdou i ostatní sportovci a unikátní jsou i mistrovství světa v biketrialu nebo střelbě z praku, které pořádáme. Přesto nesmíme při územním plánu zapomínat na to, že bude docházet k útlumu peněz za skládkovné a hledat další finanční možnosti. Co se týká dotací, je zde neskutečná byrokracie a podmínky jsou tak tvrdé a striktní, že vás projekt může nakonec vyjít dráž, než když si ho postavíte z vlastních peněz.

Přesto, máte v hlavě nebo šuplíku další vize, sny?

Snů mám mnoho. Jedním z nich je volnočasové, sportovní a kulturní centrum v areálu bývalého a v současnosti už zdevastovaného zámku v Kostelní Bříze. Máme studii, která je připravena k diskuzi. Areál by nebyl nic megalomanského. Ubytování by v něm našlo pár desítek lidí. Chybět by nesměla multifunkčnost. Velká hala pro společenské akce, koncerty, sportoviště, parkování, stojánky pro kempová auta, vodní plochy, prostory pro koně a chtěli bychom zde i muzeum zaniklých obcí. Město areál vlastní a muselo by najít investora, který by se do stavby pustil s ním. Připraveno může být několik verzí i úspornějších. Dalším je využít zdejší nádhernou krajinu k turistickému využití. Do toho nesmíme zapomínat na řadu dalších investičních akcí, které usnadní život místním.

Máte nějaký recept jak dalších projektů a snů dosáhnout?

Starosta musí být mezi lidmi a umět jim naslouchat. také je třeba pečlivě plánovat na desítky let dopředu. Byli jsme jedni z prvních, kteří měli dlouhodobé studie zpracované už v roce 1991. Chtěli jsme vždy mít program rozvoje města a jeho integrovaných vesniček. Začínali jsme pokaždé y od píky. Projekty musí vznikat odspodu. Musíte umět lidem nejen naslouchat, ale jako správný vizionář je i přesvědčit o smyslu těchto projektů.