VLASTNÍ ZPRÁVA

Chebsko Mezinárodní den žen (MDŽ), který si lidé spojují zejména s dobou socialismu před rokem 1989, připadá právě na dnešek. Téměř nikdo ovšem netuší, že se nejedná o výmysl komunistů, ale o mezinárodně uznávaný den stanovený k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909. V tento den se po celém světě konají oslavy na počest něžného pohlaví. Ani Chebsko nezůstává pozadu.

Chebský deník oslovil řadu měst a obcí. Například Dolní Žandov, Františkovy Lázně, Milíkov, Cheb, Hranice a Plesnou. Ty na Mezinárodní den žen žádnou oficiální oslavu nepořádají. Vše je v rukách místních organizací a zájmových spolků.

„V pátek se od 14 hodin koná oslava Mezinárodního dne žen pro širokou veřejnost,“ uvedla Eliška Stránská, starostka Dolního Žandova.

Například ve Františkových Lázních se nikdy tradice pořádání velkých oslav Mezinárodního dne žen nepřerušila. „Vždy chodí okolo osmdesáti žen,“ pochvaloval si jeden z organizátorů tamního MDŽ Václav Fircák. Tentokráte se františkolázeňské slečny, ženy, zralé dámy i babičky pobaví v místní Sadové kavárně. Komunisté z Františkových Lázní a tamní Český svaz žen zde v sobotu 10. března od 14 hodin pořádají velkou oslavu. „K tanci i poslechu zahraje kapela Aira a občerstvení pro ženy poskytneme zdarma,“ usmíval se Václav Fircák.

V Milíkově se tento svátek slaví už tradičně. „Jen ho nenazýváme Mezinárodní den žen, ale Milíkovský den žen. Zkratka je stejná MDŽ,“ usmál se místostarosta obce Ladislav Ivány. „Na všechny ženy už tradičně čeká kytička a občerstvení. Tentokrát se oslava uskuteční v sobotu 10. března od 18 hodin v místním sále a k tanci a poslechu bude hrát skupina Tyrkys.“

Ani Chebu se oslava MDŽ nevyhne, bude se konat v Kulturním centru Svoboda 10. března. Organizuje ji Český svaz žen. „Tato tradiční odpolední zábava bývá zaměřena hlavně na dříve narozené,“ uvedla tisková mluvčí města Chebu Martina Kuželová.

V Hranicích u Aše pořádá akci ke Dni žen základní organizace Svazu osob postižených civilizačními chorobami (SPCCH) společně s místní organizací KSČM. Celá akce je nejen pro členy výše zmíněných organizací a uskuteční se v sobotu od 16 hodin v klubu Beseda.

(hel, rej, bež, kuč)