„Akci chceme pořádat pravidelně na stezce procházející podél řeky Ohře celým krajem. Byl bych rád, kdyby se jí zúčastnily stovky cykloturistů," uvedl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

„Den Cyklostezky Ohře má připomenout všem, kteří rádi jezdí na kole a oblíbili si páteřní trasu, že mohou absolvovat i s dětmi nádherný úsek cyklostezky od Chebu až do Karlových Varů. Zároveň věřím, že v budoucnu cykloturisté ocení i další plánované pokračování stezky v údolí Ohře směrem do Ústeckého kraje," poznamenal hejtman Martin Havel.

Partnerem akce jsou České dráhy, které vypraví zvláštní cyklovlak na trase Karlovy Vary Cheb a zpět pro přepravu až 150 jízdních kol. Účastníci se budou moci svézt buď na akci, nebo zpátky.

„Do budování cyklostezek se v regionu v posledních letech hodně investovalo. Aktivně k tomu přistoupil i Cheb, který má velkou výhodu v blízkosti Německa a jeho bohaté sítě cyklotras. Město proto vybudovalo například cyklostezku po trase zaniklé železniční trati do nedalekého Waldsassenu," řekl starosta Petr Navrátil.

Akce se bude konat 28. května 2016 od 11 do 16 hodin v areálu Krajinky v Chebu pod hradem a nabídne přihlášeným účastníkům za odměnu drobné dárky, občerstvení, zábavu i poučení. Všichni, kteří včas vyplní jednoduchou registraci na internetových stránkách kraje www.kr-karlovarsky.cz, si pak v některém z devíti informačních center (Cheb, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Aš, Kynšperk, Sokolov, Loket, Karlovy Vary, Ostrov) budou moci v týdnu od 16. do 20. května vyzvednout identifikační „all inclusive" pásky. Po příjezdu do areálu Krajinky dostanou zaregistrovaní cyklisté v promostanu Karlovarského kraje jako dárek trička, reflexní přívěsky, minerálku od Korunní a malé občerstvení. O zábavu se postará folková kapela. Pro děti bude ve spolupráci s BESIPEM připravena jízda zručnosti a prezentace správné výbavy bicyklů. Účastníci si zároveň mohou díky volné vstupence zdarma prohlédnout chebský hrad, včetně nově otevřených kasemat.

Oblíbená Cyklostezka Ohře, značená žlutým číslem 6, vede malebnými zákoutími a údolími podél řeky z Karlových Varů, například pod středověkým hradem v Lokti, přes Kynšperk a kolem zámku Mostov až do Chebu. Asfaltovou a místy písčitou trasu si oblíbily desetitisíce cyklistů proto, že je bezpečná a bez převýšení. Vede až na výjimky mimo silnice a díky nenáročnému profilu ji zvládne každý.

Cyklostezku podél Ohře začal kraj budovat v roce 2004.

Po kompletním dokončení by páteřní trasa protínající kraj měla měřit k hranici s Ústeckým krajem celkem 105 kilometrů.