V uplynulém roce tak bylo na očním oddělení hospitalizováno celkově 1200 pacientů. Počet operací dosáhl čísla 1350 a operací šedého zákalu bylo 820. Celkově pak oddělení v roce 2021 ošetřilo dohromady 25 783 pacientů.

“K tomuto číslu je pak nutné připočítat dalších více než 3600 ošetření na pohotovosti oční ambulance Nemocnice Sokolov,” poukazuje primář Andrej Farkaš. V průměru tak jen tam lékaři ošetřili 15 pacientů denně. Nejčastěji šlo o cizí předměty v oku, jako jsou třeba kousky kovu odletující při broušení. Dále převažovaly různé druhy zánětů, jako je třeba zánět spojivek, rohovek, duhovky nebo zrakového nervu. Často přitom šlo, hlavně u úrazů, o poměrně dramatické situace.

Primář očního oddělení Andrej FarkašPrimář očního oddělení Andrej FarkašZdroj: Deník/Roman Cichocki

“Asi nejzávažnějším případem, se kterým jsme se v loňském roce setkali, bylo devastující poranění hlavy kotoučem okružní pily. Vedle zničujícího a nevratného poškození oka došlo k i rozsáhlé poranění lebky a celý případ jsme museli řešit společně s neurology, stomatochirurgy a dalšími specialisty. Bylo to neskutečně

náročné, ale společným úsilím se nakonec podařilo pacienta zachránit a dnes může vést v zásadě plnohodnotný život, což považuji, s ohledem na rozsah zranění, za velký úspěch,” říká Farkaš.

Sokolovské iktové centrum získalo ocenění za péči o pacienty s mrtvicí.
Sokolovské iktové centrum získalo ocenění za péči o pacienty s mrtvicí

I přes složitou epidemickou situaci pak v loňském roce oční oddělení Nemocnice Sokolov zrekonstruovalo také

své operační sály a v nadcházejících měsících se připravuje na další část postupné obměny technického

vybavení.

Od roku 2017 je nemocnice součástí skupiny Penta Hospitals CZ. Ta zahrnuje jak sedm nemocnic, ambulantní

služby, tak síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou – Alzheimer Home, a je tedy

jedním z největších poskytovatelů zdravotnických a sociálních služeb v České republice. Součástí skupiny Penta je i Deník.