Zatímco současné členy jmenovala bývalá krajská rada přímo, ti noví vzejdou z výběrového řízení, které už je vyhlášeno. „Výběrové řízení na pozice členů představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje, akciové společnosti, schválila krajská rada v pátek 25. listopadu. Vedení kraje chce tímto krokem umožnit stávajícím členům představenstva (nebyli odvoláni) i budoucím zájemcům o tyto pozice, aby prokázali vysokou odbornou kvalitu potřebnou k řízení Údržby silnic," uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí. Klíčová bude pro radu především odbornost a manažerské schopnosti. „Očekáváme jasnou a konkrétní koncepci směřování společnosti v příštím období," stojí v zápisu z rady. Nabídky mohou zájemci posílat do 15. prosince letošního roku.

Až dosud byli členové představenstva této krajské akciové společnosti jmenováni krajskou radou přímo.

A řízení této krajské společnosti se tak ujali většinou politici. To kritizovala především opozice (ODS, TOP 09, KOA, STAN, HNHRM), která ale po vstupu do koalice s ČSSD personální obsazení v Údržbě silnic tolerovala a na výtky rezignovala. Přestože za vlády ČSSD a KSČM krajská rada každoročně odkývala pro kolegy politiky ze sociální demokracie vysoké odměny. Pokud společnost vykázala zisk, pak podle manažerských smluv obdrželi statisícové odměny. „Odměny členům představenstva odsouhlasila dozorčí rada," vždy zdůraznil hejtmanův náměstek Jakub Pánik (ČSSD). A také vždy zopakoval, že podle něj tato servisní společnost kraje splnila požadované hospodářské ukazatele čili vykázala zisk nad dva miliony korun.

Stejně tak se označení za trafikanty brání politici samotní. „Hospodářské výsledky jsme měli dobré. Za našeho vedení tato společnost dokázala vyprodukovat třicet tisíc tun asfaltu ročně. Nejsme a nebyli jsme žádnými trafikanty, prostě dobře pracujeme," obhajuje činnost vedení Údržby místopředseda představenstva Michal Riško (ČSSD), který je zároveň náměstkem karlovarského primátora. Tuto funkci vykonává jako neuvolněný politik. Michal Riško si například v loňském roce přišel na bonusech v Údržbě silnic na 208 800 korun, předseda představenstva Jaroslav Fiala (ČSSD) na 212 600 korun.

Údržba silnic má 230 zaměstnanců na pět svých středisek a jejím největším odběratelem je kromě měst, obcí a soukromých firem Karlovarský kraj.