Vsadit na řemesla a jejich oživení se rozhodli v letošním roce správci statku Bernard v Královském Poříčí. K dílnám, které zde fungují, mají přibýt další a rozšířit tak nabídku tradičních řemeslných prací. Kdo statek navštěvuje, jistě si prohlédl výrobu vonných svící, keramiky a designu. Na jaře pak zahájila provoz dílna vitráží. To ale ještě není zdaleka konec.
„V tomto roce jsme si dali za cíl vybudovat nové dílny, což se nám i daří. Od července by měla postupně začít fungovat truhlárna. Dále zkoušíme prodejnu porcelánu Haas & Czjzek. Ta ale bývá otevřená pouze od pátku do neděle," pověděl jednatel statku Bernard Miroslav Makovička.

Ten navíc prozradil, že další v řadě má být bylinková dílna – provoněná apatyka, kovárna a výroba textilu. „Pokud náš záměr zdárně dotáhneme do konce, tak tu budeme mít nějakých osm devět dílen. A to je ta meta, které chceme dosáhnout," uvedl.

V dílně vitráží pracuje Markéta Petričáková. Pod jejíma rukama vznikají závěsné dekorace, nejrůznější obrázky ze skla, šperky či pestrobarevné svícny. „Tvoříme také na zakázku. Jeden ze zákazníků si například objednal šperkovnici. I to jsme schopni vyrobit," řekla Petričáková.

Makovička přiznává, že na historickém statku je stále co vylepšovat. „Nově jsme se zaměřili na školy, pro které jsme v červnu uspořádali docela hodně exkurzí. Dětem se hodně líbilo pečení chleba v peci. Žáci si totiž mohli vyválet placku, šoupnout ji do pece, a až bylo pečivo hotové, tak ho snědli," zmínil jednatel. Přes léto školní prohlídky ustanou. Od září se pak ale podle zájmu postupně rozjedou. „Dětem se na statku hodně líbí. Zkoušejí si řemeslné kurzy, takže tady mohou skutečně strávit skoro celý den a rozhodně se přitom nenudí," doplnil Makovička. „Co se týče návštěvnosti, tak letošní sezóna je zatím zcela jistě lepší než ta předchozí," podotkl.