Každý měsíc letošního roku si sem ve srovnání s tím loňským našlo cestu víc lidí. Před sebou má hrad navíc ještě dvě velké akce, které pravidelně přitahují tisíce návštěvníků, říjnové vinobraní a prosincové vánoční trhy. V každém případě zůstane Loket nejnavštěvovanější památkou v Karlovarském kraji.

Návštěvnost hradu stoupá rok od roku. Loňský absolutní rekord činil 141 230 návštěvníků.

„Letos od začátku roku k 1. říjnu máme už 117 678 lidí. Vloni to bylo 111 867,“ promluvila řečí čísel Naděžda Koláříková, vedoucí hradních průvodců. A jak podle jejích slov statistiky dokazují, nárůst je patrný nejenom v jednotlivých měsících, ale například i na akcích, které na hradě pořádají. „Rekordní letos byly i letní Slavnosti purkrabího Půty, které navštívilo 7666 lidí, o osm set více než vloni,“ vyčetla dále z hradních statistik.

Jak je z čísel vidět, ani letošní horké léto neodradilo lidi od návštěvy hradu. Možná v jeho chladných zdech hledali i útočiště před sluníčkem. V každém případě má hrad co nabídnout, a je toho stále více. „Doplňujeme stále expozice dalšími předměty ze sbírkového fondu,“ uvedl ředitel hradu Václav Lojín. Přibývá tak porcelán, zbraně, restaurují se obrazy. „Intenzivně se pracuje na šlikovském archivu. Probíhají stavební práce v severním paláci. Statické zabezpečení by mělo být hotové ještě letos, zbývající práce v hodnotě zhruba 35 milionů budou pak pokračovat.

Cílem je propojení východního křídla se křídlem rotundy, aby v úrovni patra byl hrad úplně průchozí suchou nohou,“ upřesnil. A jak on sám hodnotí letošní sezonu? „Pro nás je to úplně fantastické. I vzhledem k tomu, jaké bylo horké léto, nám návštěvnost neklesla, naopak.

Vystavujeme toho víc ve srovnání s ostatními hrady, hodně dělá určitě i to, že hrad je otevřený po celý rok a v létě máme prodlouženou otevírací dobu,“ vyzdvihl ředitel Lojín.

Největší zájem o prohlídku Lokte, jak potvrdila vedoucí průvodců, mají Češi. „Pak jsou to Němci a Rusové. A kdo hodně letos přibyl, jsou Poláci,“ upřesnila. „Kdykoli jedu do Karlovarského kraje, nenechám si Loket ujít. Je to fakt perla, nádhera, dominanta,“ nešetřila slovy chvály Jana Doležalová z Pardubic. A podobně je na tom i Lucie Goodwyn, původně Lokeťačka, která žije za oceánem. „Jezdíme sem s dětmi a manželem o prázdninách. Pravidelně chodíme na letní trhy a prohlédneme si hrad i město, kde jsem vyrůstala,“ říká.

Nejbližší akcí, na kterou hrad zve, je víkendové Svatováclavské vinobraní. Začíná již pátečním koncertem v amfiteátru. Oblíbení a osvědčení vinaři pak budou nabízet to nejlepší ze své produkce v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin. Chybět nebude doprovodný program.

V rámci Týdne knihoven jsou připraveny i akce pro děti.
Týden knihoven se letos zaměří na historii regionu