Do tisíce obyvatel, kde zvítězila obec Otovice z Karlovarska, a nad tisíc obyvatel, kde získala prvenství Skalná na Chebsku. Součástí včerejšího vyhlášení bylo rovněž ocenění účastníků výtvarné soutěže žáků základních, středních a uměleckých škol. Do soutěže Hrajeme si s odpady se zapojily kolektivy i jednotlivci, a to v pěti kategoriích. Výtvarná soutěž je součástí společného projektu Karlovarského kraje a společnosti EKO KOM na podporu třídění odpadu.

„Z celkových 132 obcí a měst v celém kraji se jich do soutěže zapojilo jen o tři méně, což je pěkné skóre. Karlovarský kraj není v otázce recyklace poslední, ale ani první. Jeho úspěšnost však rok od roku stoupá," uvedl Václav Maršík, regionální manažer společnosti.

Soutěže vyhlásil Karlovarský kraj a EKO KOM. Cílem je zapojit více samosprávy měst a obcí do odpadového hospodářství.

Ze všech vyhlášených vítězů, se k předání cen Ligy odpadu mohli dostavit pouze zástupci obcí Otovice a Šemnice z Karlovarska, ta získala stříbro ve stejné kategorii.

„Snažíme se zřizovat nová sběrná místa pro tříděný odpad. V naší obci vzniklo několik nových lokalit, v nejrůznějších koutech, rozmístěných tak, aby obyvatelé nemuseli dojíždět například 800 metrů, ale mohli tříděný odpad vynést rovnou z domova," doplnil o své know how místostarosta Otovic Jindřich Beneš.

O rozšíření sběrných míst mluvil také šemnický starosta Vladislav Tůma, který ještě doplnil, že u nich v obci nově přibyly i kontejnery na textil.

Ve výtvarné soutěži se děti snažily o co možná nejzajímavější a nejkreativnější využití odpadů. Před porotou se tak ocitly pohádkové bytosti z pet lahví, makety památek nebo postavičky z vyřazených elektrospotřebičů.

„Všichni ocenění dostali dárky, které si mohli přát a dle možností jsme jim je pořídili," doplnil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Jakubík.

Další ročník výtvarné soutěže bude vyhlášen začátkem roku 2015 na webových stránkách kraje.