Nejvyšší počet bodů byl stanoven na hranici 1320. S počtem 1039 se na prvním místě umístil prap. Luboš Šmolík se svým psem Warem z Chebu, druhé místo s 956 body získal sokolovský pprap. Vilém Bauer se psem Velenem a na třetím místě se umístil také sokolovský psovod prap. Robert Walter se svým psem Adagem.

Jako nejlepší stopař byl vyhlášen pes Winerem psovoda Jiřího Beneše a jako nejlepší obranář pak pes Turbo psovoda Ludvíka Pente.

Čtyřdenní náročné přebory, které prověřily připravenost pracovníků oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje, byly slavnostně ukončeny vyhlášením vítězů.

„Krajský přebor psovodů se služebními psy je organizován jako výcviková akce krajského ředitelství, odboru služby pořádkové policie se stanovením pořadí účastníků podle dosažených výsledků. Přebor služebních psů je zároveň nominací na mistrovství republiky ve služební kynologii," uvedla Zdeňka Papežová z krajského policejního ředitelství.

Cílem přeboru je prověření celkové úrovně připravenosti psovodů se služebními psy k výkonu základních policejně kynologických činností ovladatelnosti služebních psů, provádění služebních úkonů a zákroků, taktické připravenosti psovodů k použití psů jako donucovacího prostředku, při pátrání a vyhledávání osob a věcí.

„Modelové situace a chování figurantů odpovídají povaze služebních zákroků nebo úkonů, cviky jednotlivých disciplín jsou situovány do praktických podmínek výkonu služby, kdy psovod musí samostatně zvolit správný taktický postup a komplexně řešit navozené situace, s kterými se setkává běžně v praxi," poznamenala Papežová.

Psovodi ze tří územních odborů celého kraje z Chebu, Sokolova a Karlových Varů, v plné výstroji psovoda, se svými svěřenci plnili tři základní disciplíny obrana, ovladatelnost a obratnost psa a pachové stopy. Do obrany bylo zařazeno střežení osoby, zákrok proti osobě ohrožující život osob, ochrana vstupu do střeženého objektu, předvedení osoby, zadržení nebezpečného pachatele na útěku, zadržení pachatele s překonáním odporu.

Ovladatelnost a obratnost psů prověřilo přivolání, chůze a obraty, štěkání na povel, přerušení činnosti, reakce na cizí osoby, reakce na rázový zvuk, odložení. Služební pes musí mít dobrou fyzickou kondici a tu prověřovali psi při skoku vysokém, skoku šplhem, překonání překážky s nízkým profilem a prolézáním propustí.

„Policisté v nejednom případě potřebují pomoc služebních psů při hledání osob, předmětů i nábojnic. Disciplína pachové stopy prověřila psy při vyhledání stopy staré tři hodiny na vzdálenost dvou kilometrů, vyhledávání nábojnic, vyhledávání předmětů s lidským pachem a vypracování pachové stopy ve frekvenci 30 minut," konstatovala Papežová.

Podle Papežové byli všichni soutěžící výborně připraveni, odvedli vynikající výkony a dokázali, že oddělení služební kynologie Karlovarského kraje je profesionální a na velmi dobré úrovni. „O tom svědčí také úspěchy během roku, kdy aktivně přispívají k dopadení a usvědčení pachatelů. Policisté Šmolík a Bauer postupují na mistrovství republiky, které se koná v Solenici od 19.září," dodala Papežová.