Někteří lidé jsou ochotni si za ten vysněný, který především rozzáří oči, pěkně připlatit. Ceny vánočních stromků ani nejpreferovanější druhy se v posledních letech příliš nemění. „Oproti loňským Vánocům jsou výjimečně některé stromky dražší třeba o deset korun, jinak ceny zůstaly stejné," řekl vedoucí prodeje vánočních stromků v Karlových Varech Tomáš Zahálka.
Oblíbená je hlavně jedle kavkazská. Krásně voní, dlouho vydrží a neopadává. Pěkně se leskne a na rozdíl od smrku pichlavého nebo borovice je oblíbená i proto, že se snadno zdobí. „Ale na stříbrňáku lidem zase dlouho vydrží ozdoby z čokoládové kolekce," směje se Zahálka a pokračuje: „Nejprodávanější je zhruba dvoumetrová jedlička, zákazníka vyjde přibližně na tisícovku." Pro fajnšmekry se ale v prodejně živých stromků najdou i dřeviny dvakrát tak vysoké, za ty samozřejmě musí připlatit. Nejlevnějším stromem je smrček v akci, má maximálně metr a vyjde na 259 korun," doplnil Zahálka.
Většina vánočních stromků, které před Vánocemi seženete, pochází z Česka. Vyrostly na speciálních plantážích, kde se pěstují pouze stromky od sazeničky určené pro předvánoční trh. Oné nejoblíbenější dvoumetrové jedli kavkazské trvalo přibližně deset až patnáct let, než do své výšky vyhnala.
Stromečky putující do našich obýváků jsou na plantážích pořezány koncem listopadu. Lidé by je měli po přinesení domů nechat v chladu, na zahradě nebo na balkoně, a až těsně před Štědrým dnem je usadit do stojánku a dát do teplejší místnosti, například na chodbu. Do vytopených prostor doporučuje prodejce umístit stromek až co nejpozději. Aby neopadal a vydržel krásný po celé svátky.
Pro lesníky je předvánoční období časem, kdy ostražitě kontrolují lokality, v nichž by se mladý lesní porost mohl zalíbit pytlákům. „Špičky stromečků, které by se mohly někomu hodit coby vánoční a chtěl by si je s pilkou ukrást domů do obýváku, jsme natřeli speciálním roztokem. Ten je čirý a není vidět, ale při přinesení stromu do tepla začne velmi nevábně vonět. Proto bych nikomu nedoporučoval stromek krást," uvedl ředitel karlovarských Lázeňských lesů Evžen Krejčí.
V poslední letech se lidé naučili pořizovat si vánoční stromek včas, aby se vyhnuli předvánočnímu shonu. Již nyní jsou tedy nákupy těch šampionů do každé domácnosti v plném proudu.