Se stejnou fenou vyhrál mistrovství i v roce 2014 a o rok později byl vicemistrem. To se zadaří opravdu jen výjimečně. „Nemám rád jen jezdit a zúčastňovat se závodů, rád vyhrávám,” říká Vladimír Šejstal ze Sokolova, který by chtěl na mistrovství republiky zvítězit i příští rok. Kynologii se věnuje už téměř půl století a za jeho celoživotní výsledky ho letos ocenila i hejtmanka titulem Senior roku 2017.

Atyna (Atari Cato Bohemia) je jeho třetí fena německého ovčáka, své první úspěchy sklízel ale se psem, křížencem černé feny německého ovčáka a psa černé kólie. „Přišel jsem tenkrát z vojny. Měli jsme doma jeden a půl roku staré štěně a kamarád mi řekl: Přijď na cvičák. Tak jsem šel, začal cvičit a chytlo mě to,” zavzpomínal na začátky. „Ten pes to měl v sobě. Další rok už jsem šel do trojek (ZVV3), udělal jsem zjara zkoušky a pak jsme šli na soutěž Hornický kahan. A ten jsem vyhrál asi sedmkrát za sebou,” pokračoval.

Od té doby ale dává Vladimír Šejstal ve výcviku přednost fenám. Jsou pro něj lepší, rychlejší v chápání, hravější, víc vázané na pána. Připravit psa na závody není nic jednoduchého, je to náročné jak na čas, tak na fyzičku. „Když jsem cvičil první fenu, chodil jsem do práce. Mezi třetí a půl čtvrtou jsem přišel domů, pak pěšky od vodárny až na cvičák v Dolním Rychnově, tam jsem cvičil poslušnost i stopu, to tu ještě nebylo to satelitní městečko. Domů jsem přišel v půl osmé. A takhle denně,” popsal náročnost. Taky si našlápnete pěkných pár kilometrů.

Při výcviku se mu dokonce nevyhnuly ani úrazy, zlomený kotník. V práci měl těžký úraz nohy, zlomenou vřetenní kost a utrženou achilovku. „S tím jsem dlouho marodil, což odnesla druhá fena, nemohli jsme cvičit,” vysvětlil.

Už chtěl končit, ale kluci ze cvičáku ho přemluvili, a tak si v roce 2011 pořídil současnou Atynu. A ta jeho rozhodnutí změnila. „Byla dobrá. A když vidíte toho psa, jak maká, snaží se a má výsledky, to prostě nešlo skončit,” říká. Atyna se kvalifikovala a první mistrovství absolvovala ve dvou letech. To sice nevyšlo, ale od těch dob už sklízela jeden vavřín za druhým. Je 2x mistrem (2014, 2017) a 1x vicemistrem (2015) ČR v ZVV3. Tím posledním a nejčerstvějším je titul Přeborníka Karlovarského kraje.

Kynologie je pro Vladimíra Šejstala celoživotním koníčkem. A pokud nebudou zranění a nebudou bolet nohy, jak říká, chce v ní pokračovat. Uvažuje i o tom, že si pořídí ještě další štěně, protože Atyně bude už sedm let a to je čas, kdy pomalu se závoděním skončí. Ale příští rok chtějí ještě spolu zabojovat o další titul mistra republiky. „Všichni se chystají porazit mistra,” poznamenal s úsměvem. „A já jim vždy před závody říkám: Co tam jdete dělat? A oni: Závodit. A já na to: Já jdu vyhrát,” dodal nejen mistr republiky a přeborník kraje, ale hlavně kynolog tělem i duší.