VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netopýří noc v Jeronýmu je unikátní

Čistá - Historický důl je významným zimovištěm netopýrů a k vidění jich je zde o mnoho víc než jinde

13.9.2014
SDÍLEJ:

Netopýří noc v dole JeronýmFoto: Michael Rund

U národní kulturní památky, historického dolu Jeroným v Čisté u Rovné ve Slavkovském lese, proběhla unikátní akce. Byla jí Netopýří noc a zážitky při ní byly opravdu nevšední. Mnoho z přítomných bylo překvapeno, kolik druhů netopýrů vlastně v dole žije. Muzeum Sokolov připravilo již v odpoledních a podvečerních hodinách prohlídky dolu, které využilo dvaašedesát návštěvníků. Ti byli obohaceni i o přednášku o historii dolu Jeroným v podání ředitele sokolovského muzea Michaela Runda.

„Podal jsem přítomným návštěvníkům několik informací o probíhající stavbě vstupního objektu, který je financován z programu ROP Severozápad se spoluúčastí Karlovarského kraje," uvedl.Dalších zhruba osmdesát návštěvníků se zúčastnilo večerního programu, který připravil hlavní organizátor Přemysl Tájek, jinak vedoucí oddělení ochrany přírody Správy CHKO Slavkovský les.

„U vchodů do dolu byly nataženy sítě a docházelo k odchytům netopýrů a jejich následnému zvážení a změření, popřípadě okroužkování,"upřesnil Rund. Pan Tájek a jeho pomocníci poutavě osvětlili veškeré podrobnosti a zodpověděli zvídavé dotazy malých i velkých návštěvníků akce. A jak dopadl odchyt?

„Celkem bylo odchyceno 49 netopýrů. Nejvíc byl zastoupen netopýr vodní, ušatý a velký. Netopýr Brandtův pouze v jednom exempláři. Zajímavostí je, že v zimě tvoří tři čtvrtiny ze všech zimujících netopýrů netopýr řasnatý a těch se podařilo při Netopýří noci odchytit pouze tři exempláře," dodal Rund.
V posledních letech se podle Přemysla Tájka staly z Netopýřích nocí mezinárodní akce, jejichž cílem je hlavně ukázat lidem, že se netopýrů nemusí bát a že jsou to vlastně sympatičtí a hlavně velmi zajímaví tvorové. Netopýří noc v dole Jeroným však byla jiná.

„Jeroným je velmi významným zimovištěm netopýrů na Sokolovsku a k vidění jich bude zřejmě o hodně víc, než obvykle v rámci Netopýřích nocí bývá. Jednalo se tedy spíš o akci určenou skutečně lidem s hlubším zájmem, kteří si chtějí tato zajímavá zvířata užít v hojnějším počtu. Doprovodný program tentokrát chyběl a i mluvení bylo méně. O to víc času ale bylo věnováno samotným netopýrům," dodal Tájek.

V celém Slavkovském lese je zhruba stovka netopýřích zimovišť. Jeroným je ale zřejmě úplně největší. Většinou se jedná o menší zimoviště – sklepy starých rozpadlých budov a podobně. Vzhledem k tomu, že zde není krasová oblast, se pak na Sokolovsku netopýři uchylují hlavně na místa vzniklá jako pozůstatky důlní činnosti. Další zimoviště jsou v Krušných horách.

Autor: Roman Cichocki

13.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Rostliny konopí na zahrádce v Karlových Varech.
4

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení