V Krušných horách je přibližně sedm desítek členů Horské služby. Většina z nich jsou pouze dobrovolníci, kteří slouží ve svém volném čase, pouze devět členů jsou zaměstnanci.

V zimním období jsou služby dobrovolníků hlavně o víkendech, přes týden mají svá zaměstnání. Všechny je spojuje jediné, láska ke sportu, dobrá fyzička a chuť a ochota být k dispozici a pomáhat. V posledních letech spousta těchto horských ochránců odešla do důchodu, a ti zbylí se proto rozhodli, že rozhodí sítě a pokusí se najít nové kolegy. Desítka dalších členů by se krušnohorské Horské službě šikla.

Jejich práce spočívá hlavně v pomoci ostatním záchranným složkám dostat se do míst, kam například sanitka či hasičské vozidlo nemají šanci dorazit. „Na rozdíl od nich máme vybavení, techniku a možnosti k práci v těžko dostupném terénu. Ať jde o zbloudilého běžkaře hluboko v lese nebo zraněného lyžaře na sjezdovce," říká náčelník Horské služby v Krušných horách Miroslav Güttner.

Pokud se lyžaři stane nějaká nehoda, je podle Güttnera dobré mít v telefonu staženou buď bezplatnou aplikaci Horské služby, anebo mít alespoň uložené její telefonní číslo. „Lidé mohou volat klasickou stodvanáctku, ale často se pak stává, že uplyne spousta času, než jsme na místo vysláni my. Pokud člověk zavolá rovnou na číslo 1210, Horská služba jej snadněji a rychleji lokalizuje a najde."

Člověk, který se rozhodne stát se členem Horské služby, by měl být dobrý sportovec starší 18 let. Pokud se přihlásí, začne se se stávajícími záchranáři účastnit akcí, oni si jej takzvaně proklepnou, jestli umí lyžovat a běhat. Pokud splní jejich náročná kritéria, a těmi ve většině případů projdou především muži s perfektní fyzičkou, stane se čekatelem. „Poté se musí naučit další speciální dovednosti, většinou to bývá třeba práce s lanem. Absolvuje letní a zimní školu, složí zkoušky, musí se také naučit zdravovědu. Až poté je onen čekatel právoplatným členem Horské služby," pokračuje náčelník.

Členství v Horské službě je dobrovolné, honorováni jsou za něj pouze zaměstnanci. Co ale získá každý horský záchranář kromě pocitu, že pomáhá dobré věci? „Od nás obdrží kompletně celou výbavu, tedy opravdu kvalitní oblečení, lyže, také se naučí spoustu věcí a má možnost se dále vzdělávat na kurzech, školeních a soustředěních," vysvětluje Güttner.

Služba horského záchranáře dobrovolníka začíná v pátek večer a končí v neděli. V zimní sezoně se slouží na jednotlivých základnách ve více lidech, popřípadě mohou být další členové ještě aktivováni z domova, kdyby nastala nějaká nečekaná krizová situace.

V Krušných horách je sedm stanovišť. Zájemci o dobrovolnou práci na některém z nich mohou poslat informace o sobě na e-mail hsbozidar@gmail.com.