VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O divočáky není zájem

Karlovarský kraj - Podávání žádostí o dotaci za odstřel divočáků na nehonebních pozemcích, které začalo v dubnu, je ve své polovině. Krajský úřad ale zatím eviduje jen devět požadavků. Josef Hora, radní kraje pro oblast životního prostředí, chce proto seznámit představitele obcí s postupem, jak na dotaci dosáhnout.

17.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Deník

Dotační titul kraj vypsal po loňském prosincovém jednání zastupitelstva, především v reakci na přemnožení černé zvěře. Ta s podzimem ztratila plachost a vyrážela za potravou i do okrajových částí měst v regionu.

Krajský úřad již přijímá žádosti o vyplacení tisícovek za divočáky, kteří byli zastřeleni na nehonebních pozemcích. Žádostí zatím na stolech úředníků nepřistálo mnoho, lesníci a obce, které mají být žadateli, si stěžují na přebujelou administrativu a pozdní termín, kdy kraj tento dotační titul spustil. Dalším problémem by také mohla být nepříliš dobrá informovanost hospodářů honiteb a příslušných obecních úřadů.

„Na základě schválených pravidel a uvolněných finančních prostředků zastupitelstvem kraje mají obce možnost až do 2. května požádat kraj o dotaci na snížení počtu černé zvěře na nehonebních pozemcích v intravilánech obcí. Dotaci je možné získat na černou zvěř střelenou až rok zpětně. Jde o nový dotační titul, který zatím není úplně v povědomí obcí, a proto budu příští týden na setkání se starosty obcí připomínat tuto možnost podpory snížení počtu černé zvěře. Dále budu apelovat na uživatele honiteb, aby odstřel černé zvěře na nehonebních pozemcích zajišťovali," řekl krajský radní pro oblast životního prostředí Josef Hora.

Jednou z devíti žádostí, které kraj zatím obdržel, je ta od karlovarských Lázeňských lesů. Jejich ředitel požádal o dotaci za odstřel 13 kusů černé zvěře. „Povolenky, které jsme od odboru životního prostředí na magistrátu města získali, byly na odstřel na konkrétních parcelách. Nehonební pozemky, kde odstřel proběhl, jsou například ´na Sokoláku´, na Tuhnické louce nebo i u policejní střelnice v Drahovicích," uvedl ředitel Evžen Krejčí. Z jakých obcí jsou zbylé žádosti na krajském úřadě, se včera bohužel nepodařilo zjistit. „Ani žadateli, ani počtem prasat, za která obce požadují pro své střelce finanční dotaci, si v tuto chvíli nejsem jista," řekla vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Regina Martincová. Ta také připomněla, že žádosti se mohou podávat až do 2. května a musí být požadovány na kusy, které byly odstřeleny v posledních dvanácti měsících ode dne jejího podání. A pouze na nehonebních pozemcích. Přemnoženost divokých prasat zvedala ze židlí i obyvatele a zemědělce na Žluticku, tam ovšem žádné odstřely navíc kvůli dotacím neproběhly.

„Prasata sice ničila pole a v obcích i travnaté plochy, ale že jsou stavy zvěře zvýšené, je starý známý fakt, díky dotaci se ale nijak dramaticky nezvýšil počet odstřelených kusů černé zvěře. V naší honitbě jsme dokonce ani o povolenky pro odstřel na nehonebních pozemcích nežádali. S redukcí jsme si poradili v rámci běžného odstřelu v honitbách," řekl jednatel lesů Žlutice Václav Konopík. Také lázeňský lesmistr Marek Zapletal potvrzuje, že prasat je skutečně vidět hlavně na jaře a na podzim, kdy vyrážejí za potravou, více. „Jsou odvážnější a zamíří i do obydlených částí okrajů měst. Není však důvod se bát, na psy ani na kolemjdoucí by divoké prase rozhodně zaútočit nemělo," řekl lesmistr. Lázeňské lesy v loňském roce celkem usmrtily na svých pozemcích 122 kusů černé zvěře, z toho na třináct prasat požadují pro své lovce dotaci. Ta by ale mohla být až ve výši 50 000 korun za 50 kusů zvěře.

„Hojná administrativa, která provází žádost o dotaci za odstřel prasete, by mohla být hlavním důvodem, proč lesníci o peníze z kraje zvýšený zájem nemají. Ke třinácti kusům divočáků, které ulovili pracovníci Lázeňských lesů, bylo potřeba vyplnit a vytisknout 50 papírů. Také bylo potřeba získat povolenky pro přibližně 16 lovců nejen z řad zaměstnanců Lázeňských lesů, ale i ze správy lázeňských parků a od policie, " doplnil Krejčí.

Autor: Zdeňka Newiaková

17.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Místo zón rezervace. UNESCO chrání lázeňský trojúhelník

Baarová měla oči mandlové a Mandlová barové.

Jak by vypadaly rozhovory mezi Baarovou a Mandlovou?

Roháči a ZUŠ Choir Melodie zazpívají koledy v Pluhově domě

Horní Slavkov – I v letošním roce zahrají Roháči na „Pluháči“. Jeden ze svých vánočních koncertů odehrají právě v koncertním sále Pluhova domu.

Pohřešovanou ženu našli. Na pomoc bylo pozdě

Sokolovsko - Od sobotního večera pátrali sokolovští policisté po 52leté ženě z Chodova. Ta nakonec byla nalezena, přivolaný lékař jí však už nemohl pomoci.

Dominanty města jsou z papíru

Aš - Několik ašských dominant se dočkalo papírového vydání. Zájemci si budou moct z vystřihovánek slepit modely ašské radnice, muzea, Bismarckovy rozhledny na vrchu Háj, věž Neubergu v Podhradí a areál minerálního pramene v Dolních Pasekách.

OTÁZKA PRO: Hanu Bartošovou, starostku obce Teplička

Maximální rychlost, kterou řidiči smí projet obcí Teplička, se snížila ze sedmdesáti kilometrů v hodině na padesát. Proč k tomu došlo?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT