Státnímu hradu a zámku v Bečově nad Teplou letos stoupla návštěvnost meziročně o téměř 40 procent. Do konce září přišlo o 18 000 lidí více než loni za stejnou dobu. „Je to nejvyšší návštěvnost za posledních 10 let. Předpokládáme, že letos přijde přes 70 000 návštěvníků. Počátkem příštího roku bychom mohli přivítat miliontého," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Vloni do konce září prošlo branami bečovského památkového areálu 46 860 lidí, letos to bylo 64 824 lidí.

Ke zvýšení návštěvnosti napomohl v Bečově například speciální program, noční hrané prohlídky, technologické a edukační prohlídky či workshopy. Největší atrakcí sezony se pak stala řízená degustace vybraných archivních vín z konce 19. století, nalezených s relikviářem svatého Maura. Hodnota „tekutého pokladu" je odhadována na více než 30 milionů korun. Bečov se zviditelnil také díky výstavě v obchodních centrech a spoluúčastí na výstavě Národního technického muzea, zapojen byl též do Lucemburského roku.

Návštěvnický okruh s relikviářem svatého Maura je při prohlídkách nejnavštěvovanější. Letos bude možné spatřit tuto románskou památku ještě 17. a 18. listopadu a 23. a 31. prosince.

Spokojený může být se sezonou rovněž kastelán státního zámku Kynžvart. Do konce září zámek navštívilo téměř o 10 000 lidí více než v loňském roce, celkem jich tak bylo 36 000.

Velkou pozornost letos přilákaly do kynžvartského zámku mimo jiné speciální limitované prohlídky unikátů ze sbírek. A to prezentace předběžných výsledků egyptologického výzkumu mumie kněze Pentahutrese a výstava Magdeburské kroniky. „Povedlo se nám dostat Kynžvart více do povědomí jako zámek plný pokladů. Zájem nás mile překvapil, z původně plánovaných tří prohlídek mumie bylo nakonec devět, museli jsme zvýšit i počty lidí v jedné prohlídce," konstatoval Ondřej Cink, kastelán zámku Kynžvart.

Na zámek ve Valči se letos také přišlo podívat více lidí, a to téměř o 30 procent v porovnání s rokem 2015. Bylo jich 4 700.

„V zámku nenarazíte na klasické interiérové instalace, zato máte možnost se svým tempem kochat architekturou, a to dokonce i v noci, s lucernou. Zámecký park ročně navštíví násobné množství lidí, vstup je zdarma. Zámecký areál ve Valči nabízí veškeré zázemí pro turisty a je otevřen celoročně," uvedla kastelánka Alena Zemanová.

Správci zámku Valeč se snaží příliv návštěvníků podpořit i výstavami. V příštím roce tady představí svá díla umělci z jižních Čech se zahraničními partnery. Příští rok by pak mohla začít rekonstrukce zámeckého skleníku, kde se letos částečně zřítila jedna ze zdí.