Ačkoliv byla pozornost v posledních dnech upřena na nouzový stav a možné otevření obchodů od 22. února, pro obyvatele sokolovského a chebského okresu se tímto datem nic nemění. Jak potvrdil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, obchody na tomto území zůstanou nadále zavřeny, a to už do ukončení nového nouzového, tedy do 28. února.

„Jak mi ministr zdravotnictví Jan Blatný sdělil, v okresech Sokolov a Cheb zůstanou obchody uzavřené a budou platit současná opatření krizového nařízení Vlády České republiky,“ vysvětluje hejtman Kulhánek.

Potvrzuje, že trend epidemiologické situace obecně v Karlovarském kraji není příznivý. „Proto bych rád poprosil i obyvatele karlovarského okresu, aby za nákupy nevyjížděly celé rodiny a aby skutečně do obchodů šli lidé jen v nezbytně nutných případech,“ apeluje na veřejnost hejtman.

Otázkou tedy je, co nastane v pondělí 22. února v otevřených karlovarských obchodech, když mnoho lidí z Chebska a Sokolovska pracuje v karlovarském okrese. „Dojíždím do zaměstnání do Ostrova, takže hranice regionu mohu přejet. Ano, využiji toho, a koupím si v Karlových Varech zimní boty a dětem nějakou drobnou hračku,“ reaguje na opatření Dagmar Kvapilová ze Sokolovska.

Pandemická situace se Karlovarském kraji nadále zhoršuje. V úterý 16. února registrovalo ministerstvo zdravotnictví na území nejmenšího kraje 973 aktuálních případů, to je nejvíce od dramatického nárůstu od počátku února, 3. února bylo nakažených 850. Jen za pondělí 15. února zemřelo v kraji s koronavirem 19 lidí.

Proto vedení kraje povolalo na pomoc i hasiče, kteří začali testovat v největších ohniscích i ve velkých firmách na území Sokolovska a Chebska. Hasiči už navštívili i věznici v Horním Slavkově, která před týdnem hlásila stovky vězňů v karanténě a mnoho nakažených zaměstnanců. „Jde o tři mobilní odběrové týmy hasičů. V úterý testovali ve věznici Horním Slavkově a byli i na Kraslicku. Ve firmách se zaměřujeme na ty podniky, které zaměstnávají nad padesát lidí. Dnes tak mobilní tým vyráží do slévárny v Aši a znovu do Horního Slavkova, kde se chystá otestovat školy, školky i technické služby,“ říká mluvčí hasičů Martin Kasal.

Právě hornoslavkovské technické služby hlásí velké problémy s covidními pracovníky. Starosta města Alexander Terek minulý týden uvedl, že musí řešit i toto odvětví, jinak by obyvatelé Horního Slavkova shnili v odpadcích.

„O testování ale požádala i Sokolovská uhelná, která chce otestovat šest set zaměstnanců,“ dodává Kasal s tím, že každý den se operativně vyhodnocuje, kam mobilní tým vyjede.

Vedení kraje nechce nic podcenit a intenzivně řeší i dodávku vakcín. „ Postupně připravujeme otevírání dalších očkovacích center, jakmile bude dostatek vakcíny. Diskutujeme o tom každý týden na společných konferencích s hejtmany, v úterý jsem požadoval více vakcín pro uzavřené okresy. Snažíme se o všem informovat starosty, kterým na Sokolovsku a Chebsku přibyla práce s distribucí roušek ze správy hmotných rezerv. Ochranné pomůcky v příštím období dodá i kraj, aby jich lidé měli dost,“ uzavírá hejtman Kulhánek.