V případě nouze, kdy se lidé v horách ztratí, zraní nebo přecení své síly, jim na pomoc přispěchají horští záchranáři. Ti aktuálně cvičí situace, kdy se tito turisté ocitnou v potížích. „Turistů na sněžnicích a skialpech na našich kopcích přibývá. S tímto vybavením se lze snadněji pohybovat ve volném a těžkém terénu ve srovnání například s běžkaři, kteří se pohybují po značených a upravovaných trasách,“ říká Miroslav Račko z Horské služby Bublava. Horší záchranáři z Bublavy se do cvičné akce pustili před několika dny.

Na pomoc si přitom na česko-německém pomezí přizvali kolegy z německého Bergwachtu Mühlleithen, se kterými po celý rok spolupracují.

Záchranáři obdrželi v 17.30 hodin výzvu s žádostí o pomoc zraněné ženě, která si s rodinou vyšla na túru na sněžnicích.

Při pohybu v těžkém terénu přitom nešťastně šlápla a poranila si nohu. Rodina však dokázala pouze říct, že se do hor vydali směrem k Bublavě, minuli rozcestník ´Nad myší dírou´ a dále pokračovali po státní hranici. Nedokázali ale říct přesné místo, kde se nachází, a ani neměli aplikaci Záchranka.

Vše ztěžoval fakt, že je v místě slabý signál a v telefonu docházela baterie, rodina místní terén neznala, a navíc začala být tma.

„Po získání těchto důležitých informací jsme určili pravděpodobnou oblast, kde se mohou nacházet. Jednalo se o těžko přístupný terén, kam není možné dostat se s motorizovanou technikou,“ řekl Račko. Horští záchranáři ihned připravili veškerý potřebný materiál a vyrozuměli německé kolegy s žádostí o pomoc.

Na skialpinistickém vybavení se pak po skupinkách z více směrů vydali do daného prostoru. „Zanedlouho jsme skupinku nalezli v okolí vrchu Kamenáč. Zraněnou ženu jsme ošetřili a na speciálních saních odtransportovali k místu, kam bylo možné zajet motorizovanou technikou. Následovala přeprava na stanici Horské služby na Bublavě,“ vylíčil dění Račko.

Akce trvala dvě a půl hodiny. Horští záchranáři při nich využívají výhod digitální radiosítě. Ta umožňuje vedoucímu akce a dispečerovi vidět zasahující záchranáře online na mapovém podkladu. „Přesně tak ví, kde se nacházíme, a může náš pohyb na dálku koordinovat i v místech, kde není telefonní signál.