Od ledna do konce června hořelo v Karlovarském kraji ve 384 případech. Vloni bylo za stejnou dobu jen o dva požáry více. Jenomže letos napáchal oheň škody za více než 19,2 milionu korun. Tedy o pět milionů vyšší než za prvních šest měsíců loňského roku. A bohužel, letos při požárech zemřeli dva lidé, vloni nikdo.

Nejvyšší daň si vybral oheň například v Mariánských Lázních. V bytě hořely potraviny na sporáku. V zakouřeném prostoru hasiči nalezli ženu v bezvědomí, záchranáři už jí nedokázali pomoct. Další život vyhasl při nehodě osobního auta na silnici z Karlových Varů na Čankov. Auto nejprve narazilo do stromu podél silnice, poté začalo hořet a uvnitř zemřel mladý řidič. Rodinnou tragédii, tentokrát naštěstí bez obětí na životech, způsobil červený kohout ve Starém Sedle na Sokolovsku. „Zásah byl komplikovaný kvůli tomu, že podle prvního hlášení se mělo jednat o požár domu v Novém Sedle. Na uvedené adrese ale hasiči ani policie žádný požár nenašli, až další volání na tísňovou linku upřesnilo, že hoří ve Starém Sedle. Při příjezdu hasičů na místo se požár rozšířil na téměř celé přízemní patro, zbytek domu byl silně zakouřen zplodinami hoření. Z domu pak hasiči vynesli tři uhynulá zvířata, jednoho psa se podařilo zachránit. Škoda byla odhadnuta na 2,5 milionu korun," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Téměř celou střechu výrobního závodu zničil oheň ve Svatavě, zbytek areálu se hasičům podařilo uchránit. V Děpoltovicích na Karlovarsku zase shořela střecha stodoly.

Nebezpečné pro hasiče bývají zásahy, pokud jsou v objektech tlakové nádoby, které mohou explodovat. To se stalo právě při likvidaci požáru v Děpoltovicích. „Během zásahu nalezli hasiči uvnitř hořícího objektu sedm tlakových lahví, které po ochlazení vynesli ven. Likvidace požáru se protáhla do ranních hodin. Předběžná škoda byla vyčíslena na 500 tisíc korun, příčinou je podle vyšetřovatele požárů nedbalost majitele při uzení uvnitř stodoly," poznamenal mluvčí.

A nebezpečí číhalo na hasiče také při likvidaci požáru dílny v areálu palivového kombinátu ve Vřesové. „Během likvidace požáru hasiči v dílně našli soupravu pro svařování, museli tak přerušit samotný zásah a ochlazovat tlakové lahve na teplotu, kdy bylo možné celou soupravu bezpečně vynést ven z objektu," popsal zásah Kasal.

Velmi dramatický byl rovněž zásah v Ostrově. Tady v dubnu plameny zachvátily ubytovnu plnou lidí. Hasiči zachraňovali nájemníky i s dětmi, kteří chtěli skákat z oken. Tři lidi ošetřili záchranáři na místě, další tři skončili v nemocnici. Požár zničil jeden byt, oheň se dál nerozšířil. Z ubytovny ale museli hasiči dostat téměř 60 lidí.

Požár jednoho z bytů v ubytovně vypukl ve čtyři hodiny ráno. „V době příjezdu hasičů na místo zásahu byl byt kompletně v plamenech. Na chodbách ubytovny byl kouř, který znemožňoval ostatním nájemníkům bezpečně opustit budovu. Z oken nad hořícím bytem tak nájemníci chtěli skákat dolů i s malými dětmi. Hasiči je snesli po žebřících," uvedl k zásahu Kasal.

Hasiči tak museli vynést 24 lidí včetně šesti dětí. Kvůli zakouření objektu rozhodl velitel zásahu o celkové evakuaci ubytovny, společně s policií hasiči evakuovali dalších 30 nájemníků. „Aby bylo možné vyloučit, že v bytech, kde se nikdo neozýval, nezůstal někdo zraněný či nemohoucí, záchranáři museli do dvou desítek bytů vniknout násilím," dodal Kasal. Pro evakuované a zachráněné z ubytovny zajistili hasiči autobus, protože teplota venku se pohybovala pod bodem mrazu.

A v květnu hořelo téměř ve stejnou dobu ve dvou bytech. Krátce po půl šesté ráno vyjížděli hasiči k požáru v bytě v Kraslicích na Sokolovsku. O necelou čtvrthodinu později byl vyhlášen poplach hasičům v Ostrově na Karlovarsku. V obou případech zpozorovali sousedé kouř na chodbě a vše oznámili na tísňovou linku. V Kraslicích začalo hořet v kuchyni bytu, uvnitř se nacházela jedna nadýchaná osoba, kterou hasiči předali záchranné službě.

V Ostrově hořelo vybavení v koupelně bytu, také zde se uvnitř nacházely dvě osoby, rovněž nadýchané kouře, hasiči jim poskytli první pomoc a předali je záchranné službě. I zde se podařilo dostat oheň rychle pod kontrolu, nikam dál se nerozšířil. V obou případech měla požáry na svědomí nedbalost.