Řidiči se s nimi potkají na dálnici D6, ale i na ostatních silnicích v regionu. A pozor, s prázdninami opravy neskončí.

Na dálnici D6 je třeba počítat přibližně do 21. srpna s tím, že je uzavřena polovina mostu přes Ohři u transmotelu. A to ve směru od Karlových Varů na Sokolov. Provoz je tady sveden v obou směrech na druhou polovinu mostu.

„Není vyloučeno, že oprava vozovky skončí dříve. Záleží to na počasí," uvedl Lukáš Hnízdil, ředitel karlovarské krajské správy Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Upozorňuje, že s dalším zásadním omezením provozu je ale třeba počítat po skončení prázdnin na silnici R6 od Karlových Varů na Prahu. „V úseku od Andělské Hory k Horním Tašovicím začne rekonstrukce povrchu v úseku dlouhém kolem čtyř kilometrů. Půjde o akci ve stejném rozsahu, jako byla loňská oprava této silnice od Karlových Varů k Andělské Hoře," poznamenal Hnízdil.

Od pondělí 25. srpna musí motoristé počítat s částečnou uzavírkou dálnice D6 na Chebsku v úseku křižovatka Jesenice. Uzavírky pravého jízdního pruhu, levého pruhu a nájezdů i sjezdů jsou tady rozplánovány kvůli opravám komunikace v podstatě až do 11. září. Silničáři proto upozorňují, aby byli řidiči v tomto úseku maximálně pozorní a sledovali dopravní značení.

S technikou silničářů se mohou motoristé v současnosti potkat rovněž na silnici mezi Karlovými Vary a Ostrovem. Opravuje se rovněž část komunikace mezi Sokolovem a Starým Sedlem.

V termínu od pátku 29. července do soboty 6. srpna bude z důvodu montáže pojezdových drah pro přesun nové ocelové konstrukce železničního mostu pro dopravu zcela uzavřen most přes Ohři v Jindřichově u Chebu. Výstavba nového mostu (na snímku) přitom přišla na 93 milionů korun.

„Objízdná trasa je vedena po silnicích III/21226, III/21217 a III/21227 ve směru od Hradiště a po silnicích II/606, II/214, I/21, III/21217 a III/21227 ve směru od Chebu. Prosíme řidiče, aby v uvedených lokalitách respektovali dopravní značení," upozornila tisková mluvčí města Chebu Simona Liptáková.

V úterý 2. srpna bude most uzavřen nejen pro motorová vozidla, ale i pro pěší.

„V tento den bude přesun pěších z Jindřichova do Tršnic a zpět zajištěn náhradní dopravou, a to vozidlem společnosti Metrostav na základě telefonické objednávky na čísle 606 732 072," poznamenala Simona Liptáková.

V souvislosti s rekonstrukcí železničního mostu dojde v termínu 2. až 5. srpna také k uzavření železničního přejezdu na silnici III. třídy číslo 21228 mezi obcemi Jindřichov a Tršnice.

A proč se vůbec k výměně mostu přistoupilo?

„K výměně mostu se přistoupilo z důvodu špatného technického stavu stávající konstrukce, který v současnosti umožňoval pojezd železničních vozidel maximální rychlostí 50 km/h. Výměna staré konstrukce za novou, moderní umožní zvýšení rychlosti až na 100 km/h," vysvětlil tiskový mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha s tím, že most má železobetonové opěry, nosná konstrukce je ocelová.

Navíc se výměnou mostu sníží hluková zátěž vlivem projíždějících vlaků v okolí mostu a sníží se náklady na údržbu mostu.

„Netradiční je kombinace jeho barevného provedení, kdy budou výztužné oblouky a závěsy krvavě červené a mostovka šedivá. Předmontáž ocelové konstrukce trvala přibližně 4 měsíce, osazení mostu z předmontážní plošiny do definitivní polohy bude trvat 3 dny," upřesnil mluvčí Vojtěch Kostiha.

Most je 69 metrů dlouhý, 11 metrů široký a váží 610 tun.

„Nový most nebude mít pilíře v řece, a to hned ze dvou důvodů. Nebude hrozit jejich podemletí protékající vodou a také v případě povodní nebudou pilíře tvořit překážku v korytu toku řeky," podotkl tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiáš.

„V ceně stavby, která činí 93,3 milionu korun, je však započítána i úprava železničního spodku a svršku v přilehlém úseku mostu, úprava trakčního vedení a sdělovacích a zabezpečovacích kabelů," dodal.