Odstranění dioptrií na rohovce či operace šedého zákalu zvládají na nové oční klinice v sokolovské nemocnici do deseti minut. Velký podíl na tom má nově instalovaná laserová sestava za 22 milionů korun. Pacientům je garantována rychlost zákroku, bezpečnost, přesnost a rychlé hojení očí. Při mém čekání na rozhovor do Sokolovského deníku, jeden z postarších pacientů na přijímacím pokoji, trefně zhodnotil oční kliniku dvěma slovy: To čumim! Novou kliniku představil čtenářům primář očního oddělení Andrej Farkaš. 

Po nedávno otevřeném zrekonstruovaném očním lůžkovém oddělení přišlo další vylepšení. Co zde vzniklo?
Od ledna tohoto roku je v sokolovské nemocnici Oční klinika Nemos. Dostali jsme laserovou sestavu, která dříve sloužila v Ostrově. Nyní je tak spolu s naším očním oddělením vše pod jednou střechou.

V čem pomáhá pacientovi laserový přístroj a platí se za operaci?
Tato sestava má dva lasery, mezi nimiž může lékař manipulovat s pohyblivým lůžkem, na kterém má pacienta. Sestava umí odstranit dioptrie na rohovce a operovat šedý zákal. Na každý zákrok u jednoho oka přispívá pacient částkou 13 tisíc korun. Hotovo je zhruba do deseti minut. Pacient nemusí jezdit nadvakrát jako u předchozích operací ultrazvukem. Pokud má zájem, nabízíme operace obou očí při jednom sezení. Výhodou je přesnost, rychlost, bezpečnost a také rychlé hojení. Dvě třetiny operace provádí počítač a laser.

Jaký je zájem mezi pacienty?
Děláme pět až osm operací týdně. Jezdí lidé nejen z Karlovarského kraje, ale i z Tachovska, Plzeňska či Ústecka. V kraji jsme také jediné lůžkové oddělení.

Původní bylo již nevyhovující?
Máme špičkové přístroje za miliony korun i zdravotní personál. Pouze lůžkové oddělení už nám dosluhovalo a prostory byly nevyhovující. Otevřením nového oddělení až pro 14 lůžek jsme schopni přijmout pacienty nejen z našeho, ale i okolních krajů.

Po operaci jde ještě týž den pacient domů. Proč tedy lůžka?
Provádíme i operace šilhání nebo sítnic, které jsou náročnější a je u nich nutná hospitalizace dva až tři dny. Jsme jediné lůžkové oddělení v kraji, a tak se specializujeme i na těžké úrazy například po nehodách či po vniknutí cizího tělesa do oka.

V čem jste ještě výjimeční?
Jsme sítnicové aplikační centrum pro biologickou léčbu. Laicky řečeno aplikujeme speciální injekce do oka, které jsou hrazeny pojišťovnou a pomáhají při poškození sítnice.

Jak se poškodí sítnice?
Věkem, úrazem či dědičností.

Operujete i děti?
Celou škálu dětí, už od miminek. Odstraňujeme i šilhavost. Operujeme ale i seniory, věk není omezujím faktorem