„Tyto akce se uskutečnily při kontrolách vnitřního trhu s cílem ochránit spotřebitele. Zajistili při nich nejen padělky či napodobeniny značkového zboží, ale i pirátské nahrávky na CD a DVD," uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lucie Foltová.

Při spolupráci s německými kolegy odhalili karlovarští celníci přes sto případů převozu omamných a psychotropních látek, které by na černém trhu dosáhly hodnoty přes tři miliony korun. Při kontrolách zpoplatnění dálnice D6 na úseku od Karlových Varů do Chebu zjistili 463 případů nezaplaceného mýta a 1 743 případů chybějícího dálničního kuponu. Za tyto přestupky uložili řidičům pokuty za více než dva miliony korun.

„Přes jednu třetinu z této částky zaplatili řidiči pomocí platebních terminálů, kterými jsou vozidla celní správy vybavena," poznamenala Foltová.

Celníci také vybírali clo, daně a ostatní poplatky. „V loňském roce vybrali na cle ze zboží dovezeného ze zemí mimo EU téměř 22 milionů korun. Na spotřební dani, která patří k významným příjmům státního rozpočtu, pak inkasovali 628,5 milionu korun," konstatovala Foltová.

Úspěšný rok mají za sebou i pracovníci odboru Správy příjmů a vymáhání. Celkově v roce 2016 vybrali v rámci dělené správy přes 201 milionů korun.

V celních skladech pak skončily cigarety a tabák, minerální oleje a lihoviny, jejichž majitelé neprokázali jejich řádné zdanění. Zabránili tak celkovému úniku na daních a dalších poplatcích ve výši přesahující 5,3 milionu korun.