K dispozici jsou lidem hned tři palírny. Ovoce na zahradách v těchto dnech dozrává a spousta lidí tak začíná přemýšlet nad tím, co s ním udělá. Část se ho sní a co zbytek vyhodit? Zbylá jablka je možné nechat zmoštovat anebo dokonce i vypálit. Právě moštárny i palírny se již nyní na nájezd zahrádkářů připravují.

Na Sokolovsku evidují celníci podle své mluvčí Lucie Foltové tři palírny. V Březové, Dolním Rychnově a Horním Slavkově. Posledně jmenovaná je takzvaná Půtovic rodinná palírna, která již pálení zahájila.

„Ano, už jsme začali. Ovoce je dost, letos zde máme i třešně," říká majitel pálenice Milan Půta. Celková cena za 1 litr ze zákazníkem dodaného ovoce 50% pálenky je 160 korun. Pálí se zde například švestky, slívy, třešně, višně, meruňky, broskve, jablka, hrušky. Pěstitel a osoby žijící ve společné domácnosti mohou ve výše uvedeném výrobním období v této pálenici vypálit nejvýše 30 litrů absolutního lihu (odpovídá 60 litrům 50% alkoholu). V Půtovic rodinné palírně v Horním Slavkově zahájili provoz v říjnu roku 2010. Palírna se odborně postará o všechny procedury, jako je odpeckování, drcení ovoce, zakvašení ovoce, destilace kvasu, vypálení, následné naředění koncentrovaného ovocného destilátu na 50% alkoholu a stáčení do lahví. Pro zkušenější pěstitele nabízí cenově zvýhodněné pálení vlastního kvasu, a to za 150 korun za 1 litr 50% pálenky. Palírna v Březové má menší kapacitu kotle, běžně proto pálila pro své zákazníky i rybíz, jahody nebo maliny.

Lidé na Chebsku bohužel možnost pálení ovoce nemají, ale k dispozici jsou jim hned dvě moštárny, a to v Hranicích u Aše a druhá ve Velké Hleďsebi. „Určitě by byla škoda nezpracovaná jablka vyhodit," uvedl zahrádkář Miroslav z Chebu. „Pokud mají lidé možnost nechat ovoce zmoštovat nebo ještě lépe vypálit, měli by této možnosti využít," dodal. Ve Velké Hleďsebi se s moštováním začne v polovině září. Termín ještě nemá obec pevně stanovený a cena hotového nápoje přijde na 3 koruny za litr. Obdobně je tomu i v Hranicích u Aše. Tam moštovat začnou v polovině září a cena moštu bude 4 koruny za litr. 

Je toho hodně málo. Na druhou stranu to, co je, zatím „dobře teče".

S takovým odhadem přicházejí na začátku hlavní sezony provozovatelé pěstitelských pálenic v Česku.

Část provozoven se otevřela už na začátku prázdnin, kdy lidé začali nosit hlavně třešně. Hodně přitom záleželo na dobrém načasování. Letní ovoce je náchylné na překvašení. Ze sto litrů kvasu tak třeba v palírně Želatovicích na Přerovsku dokázaly udělat deset litrů třešňovice, kdo však podle Gabriely Skácelové ze želatovické palírny přišel o pár dní později, získal ze stejného množství kvasu třeba jen tři litry destilátu.

Nyní začíná sezona pro meruňky či případně rané švestky. V obou případech ale ovocnáři i palírny letos věští bídnou sezonu. „Letos bude úroda špatná. Trnek bude asi o třetinu méně než vloni," předvídá třeba Vladislav Pecl z chomýžské pálenice na Kroměřížsku. Otazník visí také nad jablky. „Z deseti jabloní bych sesbíral sotva jednu bedýnku jablek. Minulý rok byl výborný, to se s letoškem vůbec nedá srovnávat," řekl Deníku předseda vyškovských zahrádkářů Jaroslav Kolečkář. Dobrá zpráva je fakt, že by pálení letos nemělo nijak výrazně zdražit. Týká se to hlavně spotřební daně na líh. „V současnosti se změna sazby nepřipravuje," potvrdil včera regionálnímu Deníku Radek Ležatka z ministerstva financí.

Tradičně ve střehu ale zůstávají celníci, kteří hlídají, aby lidé nepřekračovali hranici 30 litrů stoprocentního alkoholu. Podle hlášení z palíren odhalují případy, kdy si lidé buď nevědomky, nebo i úmyslně nechali surovinu či kvas vypálit na vícero místech a třicetilitrovou hranici překročili. Například v loňské sezoně (počítá se od července do konce června následujícího roku) Generální ředitelství cel podle své mluvčí Martiny Kaňkové odhalilo zhruba 1300 litrů „nadlimitní" pálenky. Pěstitelé ji pak sami museli dodanit, a to sazbou 142 korun za litr.

Pěstitelských palíren v ČR každoročně přibývá, přibližně 40 z nich navíc funguje také jako takzvaný „ovocný lihovar". Zpravidla jde o provozovny s celoročním provozem. Zatímco „obyčejná" palírna není vlastníkem suroviny, ovocný lihovar surovinu vlastní a může vyrobený destilát i prodávat. V takovém případě se na něj ale vztahuje povinnost označovat láhve kontrolní páskou, na takový destilát pak platí i plná sazba spotřební daně.

Velmi pozitivně hodnotí úroveň palíren v ČR Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). „Díky masivní informační kampani a zostřeným kontrolám šla nahoru hygienická úroveň palíren," řekl včera Deníku Pavel Kopřiva ze SZPI. Vůbec nejvíce (137) je teď registrováno palíren v kraji Jihomoravském, Zlínském (113) a Olomouckém (92). Nejméně v Praze (5) a na Karlovarsku (8).