Atmosférický tlak v posledních týdnech v Karlovarském kraji velmi kolísá. Může za to především fakt, že počasí v kraji velmi ovlivňuje oceánské proudění. To způsobuje častěji změny počasí i více přeháněk. S tím souvisí i častější výkyvy teplot a mnoho dalšího. Podle pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka z profesionální meteostanice v Šindelové můžeme podobný vývoj počasí očekávat i po Novém roce.

„Atmosférický tlak je od podzimu letošního roku problém. Letos totiž nastala zvláštní situace, zhruba od konce jara přes léto až do podzimu se tlak držel víceméně v podobných hodnotách, a dá se tak říci, že byl stálý. Od začátku podzimu však došlo k tomu, že tlak se neustále mění, a to zejména tady, v Karlovarském kraji, protože naše počasí značným způsobem ovlivňuje oceánské proudění. Ve zbytku republiky je proudění kontinentální,“ vysvětlil odborník.

Změny tlaku v atmosféře rozpohybovaly masy vzduchu, a tím pádem ovlivňují i vývoj počasí.

„Letos dochází k razantním změnám, chvíli máme mrazíky, pak přijde obleva, pak máme zase mrazíky a stále dokola. Takový koloběh můžeme očekávat i v nejbližších dnech. Jestli se tlak ustálí a kdy přesně, nelze v tuto chvíli říct. V nížinách vypadá počasí na oblevu, ale na horách si lidé ještě sníh užijí, tam neodtává tak rychle, změny teplot tam nejsou tak razantní,“ popsal Rudolf Kovařík.

Změny tlaku vzduchu si všimla i seniorka Bohuslava Šindelářová z Chebu. „Hůř se mi v posledních dnech dýchá, často se nemohu ani nadechnout, cítím se slabá a malátná,“ konstatovala seniorka.

Pokles anebo vzestup tlaku opravdu mohou lidé pocítit a mohou se cítit během těchto dnů mizerně.

„Skoky tlaku dokážou způsobit u lidí například únavu, malátnost, ospalost, bolesti hlavy anebo končetin. Kromě toho má tlak vliv i na psychiku, takže lidé jsou při jeho prudkých změnách více naštvaní, rozmrzelí a nervózní,“ dodal Rudolf Kovařík.