MOVOMAL je zkratka pro moderní, vstřícné a otevřené Mariánské Lázně. Je to v současné době taková móda, že města se snaží být v této situaci víc otevřená pro místní. U nás to platí obzvlášť, protože se město spíše soustředilo na zahraniční klientelu. Jedná se o ucelenou věc, kdy na začátku to byly běžecké závody centrem města. Postupně se na běžeckou akci nabaloval doprovodný program,“ říká pořadatel akce Pavel Knára. Přihlásit se je možné na www.sparun.wz.cz.

Trasa závodu zůstává každoročně stejná, tedy i letos bude možné, aby si běžec mohl porovnat svůj dosažený čas s výsledky z minulých ročníků. Online registrovaným tento čas, včetně průběžného pořadí, přijde po dosažení cíle v SMS zprávě.

I letos doprovodí běžce na start Západočeský symfonický orchestr. Děti přihlášené předem startují zdarma a na každé z nich čeká v cíli dárek dle vlastního výběru. Dětské tratě měří 400, 1000 a 1400 metrů v závislosti na věku. Pro děti je v areálu připraven pestrý program.

Zajištěné cigarety.
Celníci zajistili v Pomezí nad Ohří tisíce cigaret s neplatnou nálepkou

Hlavní závod startuje ve 14 hodin ve Sportovním areálu Viktoria Mariánské Lázně. Potom účastníci poběží po trase: Rudolfův pramen, Ferdinandův pramen, parkem ke knihovně, po chodníku k poště, do kopce na Anglickou ulici, Nové Lázně, společenský dům Casino, kolonádu, Mírové náměstí, Hlavní třídou k hotelu Cristal, kolem knihovny, Ferdinandova pramene k areálu Viktoria (+ 1 okruh na dráze 400 m). Dle možností bude trasa ohraničena páskou a tam, kde to nebude možné, stejnobarevnými fábory a značením na silnici (chodníku).

Na potřebných místech bude během závodu uzavřena doprava. Celková délka tratě je 6400 metrů. Vítězové se mohou těšit na ceny, mezi kterými nebudou chybět sudy piva, víkendové pobyty v luxusních hotelech, vouchery na nákup sportovního zboží a další. Slavnostní vyhlášení proběhne v 15:30 hodin v areálu sportoviště.

Pouliční umění v lázeňském městě

Tou dobou bude již v plném proudu program na hlavní kolonádě a v jejím okolí. Vystoupí tam řada umělců, jejichž velkou část bude v Mariánských Lázních možno vidět vůbec poprvé. Každoročně jsou pečlivě vybíráni tak, aby byl program pestrý a neotřelý.

Veškerá vystoupení proběhnou formou tzv. buskingu, tedy pouličního umění, ať už hudební, divadelní či třeba artistické na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou házejí drobné mince do přistaveného klobouku nebo do krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.

Smích, slzy, ale také od smíchu, vtipy na každém rohu, zábava, hudba. Tak bychom mohli charakterizovat už šestý ročník Mezinárodního festivalu kresleného humoru ve Františkových Lázních.
Mezinárodní festival kresleného humoru ukazuje vtipy z celého světa

Časový rozvrh vystoupení je zveřejněný na facebookovém profilu a na plakátech. veřejnost se může těšit na tyto interprety:

Soňa Pekárková

Vystudovala učitelství pro 1. stupeň ZŠ na UJEP v Ústí nad Labem a anglický jazyk pro ZŠ na Západočeské univerzitě v Plzni.

Přes dvacet let hraje na saxofon a za tu dobu má za sebou řadu vystoupení.

Mírovo Hadodoom

Tříčlenná instrumentální kapela nástrojového obsazení: Šárka Landová - flétny, akordeon, zpěv; Ivan Landa: kytara, ukulele, harmonika, zpěv; Míra Eisenvort - perkuse, didgeridoo hraje převážně vlastní, spíše folkové skladby. Zajímavé je zakomponování etnonástroje didgeridoo.

Vasilův Rubáš

Kapela Vasilův Rubáš začala vystupovat na pražské scéně v roce 2003. Do širšího povědomí se dostala díky vítězství v Mezinárodní interpretační soutěži Porta v roce 2012, od té doby patří ke stálicím alternativních hudebních festivalů.

Trial show

Největší středoevropský exhibiční tým se zaměřením na Trial a MTB disciplíny, disponující několika mobilními parky. Více než 25 let existence a přes 1000 akcí ve svém portfoliu.

V současnosti největší a nejúspěšnějším Trialový / cyklotrialový tým v ČR i střední Evropě provází nejen spousta titulů mistrů ČR, mistrů Evropy, vítězů evropských pohárů, mistrů světa, ale i držitelů Guiness rekordů (výjezd se sjezdem na Petřínskou rozhlednu).  

Euphorica

Čtyři hlasy, čtyři nástroje, a především čtyřnásobná ženská energie, to je kapela Euphorica. Pohanská hudba, lidové tradiční písně, doba středověku, temná gotika i veselá renesance. Zavede posluchače na sever do chladného Finska, za sborovými zpěvy do Makedonie, ale i do slunného Španělska a Itálie. A ukáže, že i české lidovky obstojí mezi evropskými songy. Zaposlouchejte se do písní od kapely Euphorica a potkejte se s kulturou starobylé Evropy.

AirGym Art Company

AirGym Art Company je profesionální novocirkusové seskupení, které se věnuje především závěsné akrobacii. Umělecká představení ve výškách. Dechberoucí umělecké show vysoké úrovně.

Noah Tortelli

Italský/americký zpěvák a skladatel, který přebírá vliv folku, reggae, funku a blues a vytváří svůj vlastní zvuk. Zpěvák kapely Kintsugi.

Tokhi & the Groove Army

Originální bubenická show Tokhi & the Groove Army vychází z principů brazilské samby, ale v několika aspektech ji přesahuje. Skupina bubeníků používá nástroje typické pro slunnou Brazílii (surdo, caixa, caxixi, pandeiro, tamborim, ganza, timba atd.) Mimo klasických rytmů pro tzv. Samba baterria hraje i moderní beaty, inspirované například hip hopem, r´n´b, případně groovy a rytmy původem ze všech koutů světa.

Kris Juggling

Polský žonglér, účastník soutěže Česko Slovensko má talent, předvede dechberoucí vystoupení na různých místech v okolí kolonády.

Aby příchozí návštěvníci nestrádali hlady, v rámci Movomalu bude i letos k dispozici Foodfestiválek, tedy jakási menší varianta velmi úspěšného Foodfestivalu. Pořadatelé se snaží vybrat nabídku co nejpestřejší a zároveň i trochu netradiční.